Yunanistan’dan Türkiye Sınırına Duvar

Yunanistan'dan Türkiye Sınırına Duvar - Fotoğraf: ZamanAlWasl
Yunanistan'dan Türkiye Sınırına Duvar - Fotoğraf: ZamanAlWasl

Yunanistan’dan Türkiye sınırına duvar…

Yunanistan göçmenlerin, sığınmacıların ve mültecilerin ülkeye geçişini önlemek için Türkiye ile sınırı boyunca bir duvar örüyor.

Hükümet sözcüsü Stelios Petsas yaptığı açıklamada, Nisan ayı sonuna kadar 26 kilometre sınır duvarı yapılması planlandığını söyledi.

Petsas, projenin yaklaşık 63 milyon avroya / 74.2 milyon dolara mal olmasının beklendiğini söyledi.

Karar, Türkiye’nin AB ülkelerine ulaşmaya çalışan göçmen ve sığınmacıların artık önünde durmayacağını açıklamasının ardından  geldi.

Türk hükümeti, Suriye İç Savaşı’ndaki ihtilafın tırmanışın ardından Şubat ayı sonlarında bu kararı açıklamıştı.

Türkiye’nin ülkeye giren başka bir mülteci dalgasını kaldıramayacağını belirten hükümet, Avrupa’ya geçişleri önlemek için çalışmak için artık 2016 tarihli bir anlaşmayı yerine getiremeyeceğini ifade etmişti.

Yunanistan’dan Türkiye sınırına duvar Trump’ın Meksika sınırına ördüğü duvara benzetiliyor.

Daha fazla haber için tıklayınız.

Metal çitin, mevcut çit gibi sürekli olmayacağı, ilk 9 km’lik bölümü Ferecik’in Petalo bölgesine; sonraki 15 km’nin ise Çirozi alanını kapsayacak şekilde 2,5 km de Nea Egnatia bölgesine yerleştirileceği ifade edildi.
Başbakan Miçotakis’in ziyareti öncesinde bölgeye gelen Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, bölgedeki bazı askeri birliklerin hazırlık ve eğitim durumunu kontrol etti daha sonra da duvarın yapımına başlanan sınır boyuna geçerek çalışmaları takip etti.
Öte yandan Atina yönetimi, Meriç (Evros) sınır bölgesine, olası toplu göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen iki yeni cihaz yerleştirmişti.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*