Yılbaşı Kısıtlamaları Nasıl Olacak?

Yılbaşı Kısıtlamalarının Detayları Belli Oldu
Yılbaşı Kısıtlamalarının Detayları Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Kovid-19 Salgını” konulu ek genelge gönderdi. Buna göre; 31 Aralık 2020-4 Ocak 2021 tarihlerinde uygulanacak yılbaşı kısıtlamaları, hafta sonu kısıtlamalarındaki usul ve esaslar gibi olacak.

Genelgede, 14 Aralık‘ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde, Covid19 salgınıyla mücadelede gelinen aşamanın değerlendirilmesi sonucunda ek kararlar alındığı ifade edildi.

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yılbaşı kısıtlamaları, 1 Ocak 2021 Cuma gününün resmi tatil olması da göz önünde bulundurularak, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması şeklinde uygulanacak.

Yine hafta sonu kısıtlamalarında olduğu gibi bakkal, market, manav, balıkçılar ve kuruyemişçilerin saat 10:00-17:00 arasında açık olacağı belirtildi.

Vatandaşlar, yılbaşı kısıtlamasında mahallelerinde bulunan bakkal ve marketlerden araç kullanmamak şartı ile (engelli vatandaşlar hariç) belirlenen saatler arasında alışveriş yapabilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar ve yaklaşan yılsonu işlemlerindeki yoğunluğun ticari hayatı olumsuz etkilememesi amacıyla noterler, belirtilen görevlere dair zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde istisna kapsamındaki kişiler ve yerler arasına eklendi. Yargısal görevlerin icrası gereği avukatların özel araçlarıyla şehirlerarası seyahatlerine de izin verilecek.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*