Xi Jinping’ten Donanmaya Hazır Olun Emri

Xi Jinping'ten Donanmaya Hazır Olun Emri geldi. - Fotoğraf: CNN
Xi Jinping'ten Donanmaya Hazır Olun Emri geldi. - Fotoğraf: CNN

Çin, iki ABD Donanması savaş gemisinin yakın zamanda Tayvan Boğazı’ndan geçmesinin ardından, ordusunu bir kez daha yüksek alarm durumuna geçirdi. Xi Jinping’ten donanmaya hazır olun emri geldi.

Dün Amerika Birleşik Devletleri Donanması’na ait Arleigh Burke ve USS Barry isimli güdümlü füzeler taşıyan destroyerlar Tayvan Boğazı’nı geçti.

Washington, bu aksiyonun diğerleri gibi barışçıl olduğunu iddia etti. Çin ise gerginlik yaratan bu hareketi kınadı.

Çin Hava Kuvvetleri ve Donanma Kuvvetleri geçiş boyunca ABD’ye ait destroyerları yakın takibe aldı.

Çinli albay Zhang Chunhui:

“ABD’yi tahrik edici açıklamalar ve hamleler yapmayı bırakmaya şiddetle çağırıyoruz. Askerlerimiz, Tayvan’da barış ve istikrarın yanı sıra ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde koruma konusunda her zaman yüksek alarmdadır” ifadelerini kullandı.

Bölgede gerilim arttıkça Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in dili de daha tehditkar bir hale gelmeye başladı. Xi Jinping’ten donanmaya hazır olun emri geldi.

Guangdong’a bağlı Chaozhou şehrinde özel birlikleri ziyaret eden başkan, askerlere savaşa hazırlıklı olun emrini verdi.

Bu aynı zamanda Trump yönetiminin, Çin’in uzun süredir devam eden Tayvan politikalarına karşıt olarak ülkeye silah satışının hızlandırılması emrinin akabinde yaşanıyor.

Daha fazla haber için tıklayınız.

Askeri stratejistler Başkan Xi’nin teftişini, Çin’in çeşitli alanlarda herhangi bir olası askeri çatışmaya hazırlıklarını hızlandıracağına dair bir belirti olarak değerlendiriyor.

Öte yandan Çin ordusu, komşu ülke Tayvan’ın işgalini prova eden bir tatbikata girişti. Çin Merkez Televizyonu (CCTV) kanalının yayınladığı video kaydında, binlerce askerin havadan ve karadan ismi açıklanmayan bir adaya füzeler ve insansız hava araçlarıyla saldırdığı görülüyor. Adanın kıyısına çıkarma yapan Çin birliklerinin, gerçek mermiler kullandığı bildirildi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*