Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Başladı

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Başladı

TRT 1 ekranlarında 28 Eylül Pazartesi Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi ilk bölümüyle seyirci karşısına çıktı. Hatice Şendil, Buğra Gülsoy, Gürkan Uygun gibi isimlerin rol aldığı dizi, ilk bölümüyle seyircinin beğenisini kazandı.

Dizisinin İlk Bölümünde Neler Oldu?

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi’nin ilk bölümünde Selçuklu hükümdarı Sultan Alparslan hain suikast sonucu şehit olur. Oğlu Melikşah tahta geçer. Aynı gün Hatunu Başulu’yu da kaybeden Melikşah derinden sarsılır. Selçuklu hem içeride hem dışarıda savaş vermektedir. Babasının vefatı sonrası tahta geçen Melikşah’ın en büyük destekçisi Nizamımülk olur. Babasız büyüyen Sencer, Nizamımülk tarafından eğitilerek kahramana dönüşür ve Melikşah’ın fedaisi olur. Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiği güçle devlete hakim olmak istiyordur. Ancak Melikşah’ın annesi Seferiye, Gevher (Melikşah’ın oğlu Topar’ın annesi) ve Elçin’in saraya gelmesiyle dengeler değişecektir.

 

Leyla Lydia Tuğutlu (Elçin)

 

Büyük Selçuklu Devleti Orta Çağ’da 1037 yılında Tuğrul Bey tarafından kurulan ve 1194 yılına kadar ayakta kalan bir devlet. Orta Çağ’da Oğuz Türklerinin Kınık boyu tarafından kurulan Büyük Selçuklu,  Türk-İran geleneğini benimsedi. Monarşiyle yönetilen devlet, Sünni Müslüman bir imparatorluktu. Hindukuş Dağları’ndan Batı Anadolu’ya ve Orta Asya’dan Basra Körfezi’ne kadar uzanan 3.900.00 km² alana sahip olan Büyük Selçuklu ülkenin hanedanlar arasında paylaştırılması ve taht kavgaları sonucu yıkılma sürecine girdi.

 

2. Bölüm fragmanını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*