Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Başlıyor

Üniversiteler Açılacak mı?
Üniversiteler Açılacak mı?

12 Ekim Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yüz yüze eğitimde ikinci aşamaya geçilirken, milyonlarca öğrencinin gözü üniversitelerde yüz yüze eğitim için açıklamalara çevrildi. Sağlık Bakanlığı’nın tavsiye kararıyla geçtiğimiz haftalarda bazı üniversitelerde uzaktan eğitim kararı verilmişti. üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda sorusuna yanıt veren Sağlık Bakanı Koca, değerlendirmelerin ilerleyen haftalarda yapılacağını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan ise Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Üniversitelerin yeni akademik yılının, hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, Covid-19 salgını sebebiyle bir hayli zor şartlarda yürütülüyor olsa da akademik eğitimin kesintisiz devam etmesinin önemini vurguladı. Uzaktan eğitim tecrübesinin değerli olduğunu ancak yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah mümkün olan en kısa sürede, diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan’dan Üniversiteler Açıklaması

Konuyla ilgili konuşan Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Üniversitelerde eğitimin başlayıp başlamayacağını önümüzdeki süreçte vaka artış hızı belirleyecek. Günlük yeni tanı konan hasta sayısı, ağır hasta sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurulacaktır. Önümüz aylarda sadece Covid-19 değil diğer solunum yolu enfeksiyonlarının da neden olduğu hastalıkların da artış eğiliminde olduğunu biliyoruz. İnsanlar kış aylarında daha fazla kapalı ortamda vakit geçiriyor ve insanlar arasında mesafenin azalmasına sebep oluyor. Önümüzdeki aylardaki vaka artış hızını mutlaka üniversitelerin açılması kararından önce görmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

Twitter adresimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*