Türkiye’nin İlk Lityum Üretim Tesisi Açılıyor

Lityum Karbonat Üretim Tesisi
Lityum Karbonat Üretim Tesisi

Eskişehir’de Eti Maden Tesisleri’ndeki lityum üretim tesisi açıldı. Tesiste elektrikli otomobilin pilinde de kullanılabilen lityum üretiliyor. Tesiste ilk etapta yıllık 10 ton üretim planlanıyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan aletlerin pillerinde kullanılan lityum, Türkiye’de ilk defa yerli olarak bordan üretilecek. İlk etapta yıllık 10 ton lityum üretilecek tesisin resmi açılışı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lityum üretim tesisi açılışında yaptığı konuşmada öne çıkanlar şu şekildeydi;

Dünyanın birçok noktasında ekonomiler durma noktasına gelmişken biz her gün yeni bir eseri ülkemize kazandırma heyecanını yaşıyoruz. Bugün de az önce Ankaramızın güney istikametinde ulaşımda büyük rahatlama yaşatacak yatırım bedeli 352 milyon lira olan projenin açılışını yaptık. Kuşkusuz zor günler, aynı zamanda eleme, elenme, ayrışma günleridir. Bugünler milletimizin gerçek dostlarıyla sahtelerinin, ikbal peşinde koşanlarla istikbal peşinde koşanların, siyaseti milleti için yapanlarla şahsi emelleri için yapanların tefrik edildiği zamanlardır. Bu süreçte herkes kimin ne olduğunu, kime hizmet ettiğini, hangi saiklerle hareket ettiğini tartma fırsatı buluyor. Biz kısır gündemlerin peşine düşmeden, gereksiz polemiklere girmeden hizmet yolculuğumuza devam ediyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye davamızla aramıza hiç kimsenin, hiçbir doğrudan ve dolaylı engelin girmesine müsaade etmeyeceğiz. Aziz milletimizin desteği ve duasıyla 18 yıldır aralıksız sürdürdüğümüz hizmet mücadelemizi önümüzdeki dönemde de devam ettireceğiz.

Lityum Nedir?

Lityum sert kayaçlardan üretildikten sonra, kırma-öğütme işleminden geçerek, flotasyonla zenginleştirilir sonra hidrometalurjik süreçlere tabi tutulur ve liç edilerek, çözeltiden çöktürülerek alınır. Burada uygulama amacına bağlı olarak, ya lityum hidroksit ya da lityum karbonat olarak fabrikaya son halini alması için gönderilir.

Lityum karbonat Li2CO3 formüllü, karbonatın lityum tuzu olan inorganik bileşik. Bu beyaz tuz metal oksitleme işleminde yaygın şekilde kullanılır.

Lityum karbonat ayrıca yapı kimyasalları, cam, seramik ve emaye endüstrileri için hammadde olarak kullanılır. Diğer lityum bileşiklerininin üretiminde kullanılan ana maddedir. Ayrıca kaynak elektrotları imalatı, alüminyum elekrolizinde de katkı olarak kullanılır.

Bipolar bozukluğun tedavisi için temel bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en önemli ilaçtır. Dünya Sağlık Örgütü’nün esansiyel ilaçlar listesinde bulunur.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*