Türkiye’de Aşırı Yoksulluk Bitti Mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ‘Türkiye’de aşırı yoksulluk sıfıra indi” dedi.

“Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, Türkiye için sorun olmaktan çıktı” diyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu kez de ” aşırı yoksulluğu bitirdik” dedi.

Meclis’teki bütçe görüşmelerinde muhalefet kanadının halkın satın alım gücüyle ilgili yönelttiği eleştirilere cevap veren Selçuk ”Türkiye’de aşırı yoksulluğun üstesinden geldik. Aşırı yoksulluğun anlamı ne? Satın alma gücü paritesine göre günlük 1.90 doların altında olmak demek ve bunu BM Kalkınma Programı olsun, Dünya Bankası olsun, bütün uluslararası raporlarda görebiliyorsunuz. 2003 yılında 2,5 milyon aşırı yoksul vatandaşımız varken şimdi bu rakam sıfıra indi. Göreceli yoksulluk demiyorum, aşırı yoksulluğu diyorum. Bununla iftihar edelim” sözlerini kullandı.

Bu cümleleri CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz “Aşırı zenginliği de azaltın Sayın Bakanım” sözleriyle eleştirirken, İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat ise, “Milletin aklıyla alay etmeyin. Nerede yaşıyorsunuz? İşsizler, asgari ücretliler, emekliler, esnaf, çifti açlık sınırının altında” sözleriyle tepki gösterdi.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*