Türkiye’de %20,6’lık Zam Oranı

Türkiye'de Gıda Fiyatları Yükseliyor
Türkiye'de Gıda Fiyatları Yükseliyor

Aralık 2020 itibarıyla Türkiye’de gıda fiyatları zam oranı yüzde 20.6; tüketici enflasyonu ise yüzde 14.6 olarak açıklandı.

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre Türkiye zam oranı konusundaki artışla gelişmekte olan ülkeler arasında ikinci sıraya yerleşirken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasında birinci sıraya yükseldi. OECD’nin açıkladığı verilere göre tüm dünyada yüzde 35.8 yıllık tüketici enflasyonuyla, enflasyon şampiyonu Arjantin oldu. Arjantin’de 2020 Aralık itibarıyla gıda fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 40.4’e ulaştı.

Türk-İş’in verilerine göre gıda fiyatları Aralık’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,75 artış kaydetti. Araştırmada açlık ve yoksulluk sınırına ilişkin paylaşılan son rakamlara göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı açlık sınırı 2 bin 589,94 TL oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ise, 2020’nin Kasım ayında gıda fiyatlarında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,08’lik artış gerçekleşti.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*