”Türkiye S-400 Konusunda Geri Adım Atabilir”

ABD Basınından S-400 İddiası
ABD Basınından S-400 İddiası

ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg haber ajansı, Türkiye’nin, ABD’nin Suriye’deki terör örgütü YPG ile ilişkisini kesmesi halinde, Rusya’dan alınan S-400 füze savunma sistemi konusunda tavrını değiştirme sinyali verdiğini öne sürdü.

Bloomberg’e konuşan ve adları açıklanmayan iki Türk yetkili, Türkiye hükümetinin ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerine destek vermeyi bırakması durumunda Ankara’nın S-400 başlığında taviz verebileceğini söyledi.

SINIRLI KULLANIM 2 NEDENE BAĞLANDI

İddiaya göre yetkililer, Türkiye’nin S-400 füzelerinin ‘sınırlı kullanımını’ iki nedenle kabul edebileceğini belirtti: Gelecekte ABD yapımı silahların tedarikinin garanti altına alınması ve Türk ekonomisinin zarar görmesinin önüne geçilmesi.

Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, Ankara’nın, Washington’un Suriye’de terör örgütü YPG’yi daha da güçlendirmesinin önüne geçmek istediğini de kaydetti.

Ajanstaki haberde, Türkiye’de bankacılık hisselerinin, ABD’yle ilişkilerin düzeleceği beklentisiyle yüzde 3,4 değer kazandığı, Halkbank hisseleri için de bu oranın yüzde 2,1 olduğu vurgulandı.

AKAR, ‘MÜZAKEREYE AÇIĞIZ’ DEMİŞTİ

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin’e konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Varşova Paktı üyesi olup sonradan NATO’ya katılan birçok Avrupa ülkesinde hala Sovyet döneminden kalma silah sistemleri var. Bu silahlar da pekala NATO içinde sistemde tutuluyor” demiş ve eklemişti:

“Biz de bunu söyledik, Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, bunu müzakereye açığız dedik.”

Akar ayrıca “ABD ile ilişkilerde en çok hassas olduğumuz konu bu ülkenin PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’ye verdiği destektir. Biz ABD ile yürüttüğümüz görüşmelerde S-400’ler konusunda bir çözüm bulabiliriz. Ama YPG konusunda, gerçekleri görmelerini bekliyoruz. Bir çözüm bulamazsak ABD ile ilişkilerde hiçbir yere gidemeyiz” diye konuşmuştu.

ABD YAPTIRIMLAR İÇİN S-400 ŞARTI KOŞMUŞTU

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ise geçen hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, S-400 konusunda ABD’nin tutumunda bir değişiklik olmadığını söylemişti.

Satterfield, “Ocak ayı sonunda yürürlüğe giren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, CAATSA yaptırımlarının kaldırılması için Türkiye’nin S-400’e sahip olmamasını şart koşuyor. Bu yeni ve daha katı bir yasal zorunluluk, fakat bu bir ABD yasası” demişti.

Türkiye, Ekim ayında S-400 füzelerini denedi ama aktive etmedi.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*