Trump’ın Vetosu Aşıldı Kritik Bütçe Geçti

Trump'ın vetosu geçersiz kılındı. Fotoğraf: CNN
Trump'ın vetosu geçersiz kılındı. Fotoğraf: CNN

Trump’ın Vetosu Aşıldı Kritik Bütçe Geçti

Amerika Birleşik Devletleri  Senatosu, Başkan Trump’ın daha önce veto ettiği Savunma Bütçesi’ni üçte ikinin üzerinde oy çoğunluğuyla yeniden kabul etti.

23 Aralık’ta veto edilen 740 milyar dolarlık bütçe, ABD Senatosu’ndan üçte ikinin üzerinde oy çoğunluğuyla geçerek yasalaştı.

Trump’ın partisi olan Cumhuriyetçilerin senatörlerinin yasaya verdiği destek  dikkat çekti. Yasa 4 yıllık Trump’ın döneminde başkanın veto yetkisini aşarak kabul edilen ilk tasarı olarak kayıtlara geçti. Bu durum da Trump’ın gidişinin kesinleştiği yorumlarına sebep oldu.

Yasa Türkiye’ye Rusya’dan S-400’leri satın alması nedeniyle, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yasası kapsamında yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından Türkiye’ye S-400’ler nedeniyle CAATSA yaptırımları 14 Aralık’ta açıklanmıştı. Bu nedenle yasanın kabul edilmesiyle Türkiye’ye yönelik yeni bir yaptırım uygulanması beklenmiyor.

Trump veto ettiği tasarıdaki sosyal medya şirketlerine yasal güvence sağlayan düzenlemenin “Çin’e yarayacağı”nı savunmuş ve tasarıdaki, Konfederasyoncu generallerin adlarının ABD askeri üslerinden silinmesi ve heykellerinin kaldırılmasına yönelik maddeye de karşı çıkmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*