Trump-Biden Buluşması Gerçekleşti

Donald Trump - Joe Biden Buluşması Gerçekleşti.
Donald Trump - Joe Biden Buluşması Gerçekleşti.

Amerika’da seçim öncesi iki başkan adayı ilk kez canlı yayında karşı karşıya geldi ve ilk Trump-Biden buluşması gerçekleşti. TSİ 04:00’te gerçekleşen ve 90 dakika süren yayın boyuncu iki taraf da birbirinin sözünü kesti ve hakaretler yağdırdı.

Trump-Biden buluşması gece boyunca kaotik bir ortam yaratırken, iki tarafın da seçim hakkında durdukları pozisyon anlaşılamadı.

Karşılıklı Hakaretler Havada Uçuştu

Tartışma boyunca Trump, Biden’ın sözlerini kesip, aynı anda konuşmaya çalıştı. Biden ise Trump’a ”palyaço”, ”ırkçı” ve ”Putin’in finosu” hakaretlerini etti. New York Times’ın, Trump’ın 2016 ve 2017’de sadece 750 dolar federal gelir vergisi ödediği yönündeki haberi gündeme geldiğinde, Trump milyonlarca dolar vergi ödediğini iddia ederken, Biden “ortalama bir öğretmenin Trump’tan daha çok vergi ödediğini” söyledi.

Corona virüs hakkında konuşulmaya başlandığında Biden ”200 bin kişi öldü, her gün 40 bin kişi hasta oluyor. Başkan’ın bir planı yok, daha akıllıca hareket edilmeliydi” şeklinde konuştu. Bu sözlere Trump’un cevabı ”Sen akıllı biri değilsin Joe, bana ‘akıl’ kelimesini kullanma” oldu.

Trump, yaptığı kalablık mitingler hakkında “İnsanlar benim söylediklerimi duymak istiyor. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık. Çünkü dış mekanda yapıyoruz” dedi.

Yine corona virüs konusunda Trump, ”sen başkan olsaydın çok daha fazla kişi hasta olurdu” diyerek Biden’a yüklendi. Biden da cevap olarak ”sığınağın ve golf sahandan çık ve yaşamların kurtarılması için cumhuriyetçilerle demokratları bir araya getir” şeklinde konuştu.

Gecenin en önemli olaylarından biri de, Moderatörün ısrarla bastırmasına rağmen Trump’ın, beyaz üstünlüğünü savunan aşırı sağcı gruplara sakin olma çağrısını yapmayı reddetmesiydi.

Joe Biden – Donald Trump

Yukarıda okuduğunuz üzere bu buluşma bir seçim yarışından çok adeta mahalle kavgası havasında geçti. Her iki başkan adayının da reklam kampanyalarını yürüten, kullanacakları kelimeleri bile seçen mentörleri var. Yani bu saldırgan tavır anlık gelişen bir durum değil, tamamen planlı. ABD halkının talebi bu yönde bir çatışma olduğu için, başkan adayları da bu şekilde davranıyor. Bu şekilde saldırgan bir seçim yarışı hiçbir zaman sağlıklı bir sonuç doğurmayacaktır.

 

Diğer haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*