Toplu Aşılama İçin Tarih Verildi

Prof. Dr. Deniz Çalışkan
Prof. Dr. Deniz Çalışkan

Tüm dünya corona virüs aşısı gelişmelerine odaklanmışken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan toplu aşılama için tarih verdi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, 23 Aralık Çarşamba gününden itibaren Türkiye’de toplu aşılamanın başlayacağını söyledi. Çalışkan günde 1 milyon kişinin aşılanabileceğini de sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Çin’den alınan Sinovac aşısının 23 Aralık Çarşamba gününden itibaren sağlık çalışanlarından başlayarak yapılmaya başlanacağını söyledi.

Dr.Çalışkan Toplu aşılama için önceliği ise sağlık çalışanlarından başlayarak 65 yaş üstü, ek rahatsızlıkları olan ve öğretmenler gibi kilit kadrolarda görev alan kişiler olarak belirtti.

Çalışkan, toplumsal bağışıklığın yüzde 60’a çıkması için 120 milyondan fazla aşı gerektiğine dikkat çekerek, “Bunu sağladığımız takdirde öğretmenlerimizin aşılanmasından sonra okulların açılması önümüzdeki ikinci dönemde mümkün olabilecek diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten çalışan ailelerin çocuklarının okuldan ayrı kalmasının pek çok sosyal pek çok tıbbi soruna da yol açtığını gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerli Aşı Nisan’da

Prof. Dr. Çalışkan, tüm dünyanın aşıları takip ettiğini, Türkiye’nin de yeterli doza erişmek için tüm aşı üretici firmalarla ve yerli üretimi destekleme noktasında çalışmalar içerisinde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Çalışkan, “Kısa süre içerisinde en az 100-120 milyon doz aşı temin etmemiz gerekiyor, özellikle kış ayı dönemi içerisinde. O nedenle bakanlığımız aşı tedariki ile ilgili farklı seçenekleri de masaya yatırdı. Ama yerli aşının üretilmesinin de nisan ayı içerisinde gerçekleşeceği düşünülüyor. Aşı olsak da maske, mesafe, temizlik kurallarına uyacağız” diye konuştu.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*