Suudi Arabistan’dan Türk Ürünlerine Ambargo

Suudi Arabistan ambargoya hazırlanıyor. (Fotoğraf: http://www.patronlardunyasi.com)
Suudi Arabistan ambargoya hazırlanıyor. (Fotoğraf: http://www.patronlardunyasi.com)

Türkiye ile siyasi ilişkileri iyi gitmeyen Suudi Arabistan, ekonomik bir hamleye hazırlanıyor. Gayri resmi olarak başlatılan ambargo, Ekim ayından itibaren resmi bir nitelik kazanarak Made in Turkey menşeili malların alınmamasıyla devam edecek. Suudi Arabistan’dan Türk ürünlerine ambargo ekonomiye nasıl etki eder?

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 15.ülke olan Suudi Arabistan’ın bu kararı iki ülke arasında gerilimi artırabilir. Türkiye’nin Suudi Arabistan’a 3.3 milyar dolar ihracatı ve 3 milyar dolar ithalatı var.  Türkiye’den giden ürünlerde ilk sırada mobilya var. Yine ülkedeki otellerin  neredeyse tüm ihtiyaçları Türkiye’den karşılanıyor. Yaş meyve sebze, gıda, tekstil de önemli ihracat ürünleri arasında sayılabilir.

Suudi Arabistan’dan Türk Ürünlerine Ambargo

Suriye İç Savaşı konusundaki anlaşmazlık, Suudi Arabistan – PYD ilişkileri, Cemal Kaşıkçı cinayeti dosyası iki ülkenin başlıca politik sorunlarından. Suudi Arabistan daha önce Türkiye’den gelen mallar için KDV’yi %5’ten %15’e çıkartmıştı. Ali Selul (Suudi Kraliyet Ailesi) Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e de hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi talebinde bulunmuştu.

Suudi Arabistan ticaret tablosu

Cemal Kaşıkçı davasında son gelişme için tıklayınız. 

Özellikle Hatay, Gaziantep, Diyarbakır gibi güneydoğu illerinden yapılan ihracatın durma noktasına gelmesi nedeniyle bu bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin tedirgin olduğu ifade ediliyor.

Suudi Arabistan COVID19 salgınından dolayı altı aydır durdurduğu umre ziyaretlerini 4 Ekim tarihinden itibaren başlatma kararı aldı. Umre yapmak isteyen kişilerin gerekli şartları ve usulleri yerine getirmeleri, ilgili makamlardan izin almaları ayrıca Covid-19 olmadıklarına ilişkin rapor sunmaları gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*