Şuşa Yollarında Cansız Ermeni Askerleri

Dağlık Karabağ Savaşı
Dağlık Karabağ Savaşı

Reuters’in servis ettiği cansız Ermeni Askerleri olan fotoğraflar şok etkisi yarattı. Dağlık Karabağ Savaşı’ndan imzaladığı anlaşmayla yenilgiyi kabul eden Ermenistan’ın savaştan neden çekildiği net bir şekilde anlaşıldı.

Dağlık Karabağ’daki topraklardan çekilmek zorunda kalan Ermenistan, Azerbaycan’ın cephedeki başarısına daha fazla karşı koyamadı. Kademeli olarak kalan kentlerden çıkacak olan Ermeniler, evlerini ve değerli yapıları ateşe verdikten sonra konvoylarla bölgeyi terk ediyor.

Dağlık Karabağ savaşının ardından imzalanan anlaşmanın ilk büyük adımı bugün atılacak, Kelbecer tamamen Ermeni unsurlardan temizlenecek. Tüm gözler bölgedeyken Reuters’ın servis ettiği fotoğraflar ise gündeme bomba gibi düştü. Karabağ’ın kalbi olarak bilinen ve Azerbaycan’ın aldıktan sonra Ermenileri teslim olmaya zorlayan Şuşa’dan gelen görüntülerde, dağ eteklerinde Ermeni askerleri cansız bedenlerinin olduğu görüldü.

Cansız Askerler

44 günlük savaşın hezimetle sona ermesiyle Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermeniler, evlerini terk edip Ermenistan’a dönmeye başladı. Uluslararası haber ajansları, Kelbecer’den ayrılmaya hazırlanan Ermenilerin evleri, okulları ve kamu binalarını yaktıklarını gösteren fotoğraflar servis ediyor. Hatta bazı elektrik sistemleri bile Ermeniler tarafından söküldü, kiliselerdeki Meryem Ana resimleri Ermenistan’a götürülmek üzere çıkarıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*