Süleyman Soylu’dan Boğaziçi Olayları Açıklaması

Süleyman Soylu'dan Boğaziçi Olayları Açıklaması
Süleyman Soylu'dan Boğaziçi Olayları Açıklaması

Süleyman Soylu’dan Boğaziçi Olayları Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoyla ilgili açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türk polisi kanunun gereğini yerine getirdi. 12 Eylül’e atıf yapanlar, insan hakları siciliniz kapkaradır. Devlet olarak, aziz milletimizin desteği ve kanunun verdiği yetki ile kamu düzeni ve güvenini bozmaya çalışanlara müsamaha gösteremeyiz.” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Olayları Nedir?

AKP’den milletvekili aday adayı olmuş Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına yönelik protestolar devam ederken Prof. Bulu olaylarla ilgili açıklama yaptı. Bulu, “Polis kampüsün önünde herhangi bir şekilde öğrenci olmayanların girişini durdurmak amacıyla yer aldı” ifadesinde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasına tepki göstermek amacıyla üniversitenin Güney Kapısı önünde toplanmıştı. Boğaziçililere, diğer üniversitelerden gelen öğrenciler de destek vermişti.

Habertürk’te katıldığı televizyon programına açıklamalar yapan Melih Bulu, olaylarla ilgili şunları söylemişti:

Benim durumumda bildiğim kadarıyla 9 aday başvurdu. Daha sonra mülakata davet ediliyorsunuz. Bir mülakata alındık. O komisyondaki mülakatta sizi Boğaziçi Üniversitesi’nin özelliklerine uygun sorular soruluyor. En son Cumhurbaşkanı tarafından karar veriliyor.

Benden önce de Boğaziçi dışından bir rektör atandı, İTÜ’den. Daha da önemlisi ben bir Boğaziçiliyim. Aynı zamanda ortak ders verdim hocalarla beraber.

Boğaziçi’nde ders verdiğim zamanlarda da öğrenciler benimle ilgili çok şey yazarlardı. Tabi Boğaziçi öğrencisi çok zeki öğrenciler. Onlar da hocalarını denemeyi severler. Ben bu tepkilere alışığım. Rektör olunca daha üst seviye tepki geldi. Açıkçası tepkileri bekliyordum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*