Sputnik Aşısı Türkiye’de Üretilecek

Sputnik V Aşısı
Sputnik V Aşısı

Rusya, corona virüs pandemisinde kullanılmak üzere üretilen Sputnik aşısı için Türkiye’de üretim anlaşması imzalandığını açıkladı.

Rusya, Sputnik V koronavirüs aşısının üretimi için Türkiye ile anlaşma imzalandığını duyurdu.
Rusya Millî Servet Fonu’ndan (RDIF) yapılan açıklamaya göre cumartesi günü Türkiye ve Rusya arasında Sputnik V aşısının Türkiye’de üretilmesi için anlaşma yapıldığı açıklandı.

Rusya Milli Servet Fonu, Sputnik aşısı üretimi için daha önce de Güney Kore, Çin, Hindistan, Belarus ve Kazakistan gibi ülkelerle anlaşma imzalamıştı.

Moskova’daki Gamaleye Enstitüsü tarafından geliştirilen corona virüs aşısı Sputnik V, dünyada tescil edilen ilk aşı olma özelliğini taşıyor.

Siyamend Kaçmaz, CNN Türk canlı yayınında flaş gelişmeyle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: 

“Sputnik’in etkinlik oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğu açıklanmıştı. Görüşmeler sonuçlandı ve anlaştıklarını duyurdular.

Henüz hangi firma olduğu açıklanmadı sadece milyonlarca doz üretileceği açıklandı. Rusya’da 2 milyon insan Sputnik V aşısıyla aşılandı, bunların arasında Türk vatandaşlarının olduğunu da söyleyebilirim.

Henüz bir yan etki görünmedi. 1 buçuk ay önce, 1.faz aşı olanlardan bazılarının koronavirüse yakalandıkları duyurulmuştu. 1.faz aşıyı olduktan sonra tam olarak korunmuyorsunuz. Bir veya ikinci günden sonra hafif bir yorgunluk dışında yan etki görülmediği gözlendi.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*