Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor Mu?

Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek Mi? Fotoğraf: Habertürk
Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek Mi? Fotoğraf: Habertürk

Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor Mu?

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Türkiye’nin COVİD19 önlemlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulayıp uygulamayacağı gündemde yer almaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası kısıtlama sorularına net yanıt vererek sokağa çıkma yasağının düşünülmediğini belirtmişti.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise ‘Reuters kaynaklı “Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir” haberi tamamen asılsızdır.’ dedi.

COVİD19 ve İzmir depremi gündemiyle toplanan Kabine toplantısı sonrasında da konuyla ilgili açıklama gelmedi.

Sağlık Bakanı Koca geçtiğimiz hafta Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada:

“Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay değildir. Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Artış, İstanbul’a günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu illerde de yüksektir. İstanbul’da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca seyahat kısıtlamasıyla ilgili sorulan soruları ise şöyle yanıtladı:

Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor Mu?

“Şu an böyle bir kısıtlama düşünmüyoruz. Özellikle alınması ve uyulması gereken tedbirlere uyum gösterme noktasında bir kararlılık içerisinde olursa biz bunun üstesinden geliriz. İstanbul tüm yönetim birimleriyle harekete geçmiştir, kararlı bir şekilde bizimle beraber olursanız salgını geriletmeyi başaracağız. Bunu 1.5 ay öncesinde Antep’te, Diyarbakır’da, Urfa’da, Mardin’de, Batman’da, Ankara’da yükselmişti. Benzer tedbirleri alarak sonuç aldık. Ankara, İstanbul’u katlayarak vaka sayısında hızla artış göstermişti. Ankara bu tedbirlerle geriledi.” dedi.

Reuters’ın üst düzey bir yetkiliye dayandırarak servis ettiği haberde vaka sayısının artmasıyla birlikte Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalarının tekrar gündeme gelebileceğini iddia edilmişti.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*