Soçi Zirvesi’nden İsrail’e Uyarı

Soçi Zirvesi'nden İsrail'e Çağrı
Soçi Zirvesi'nden İsrail'e Çağrı

Soçi Zirvesi’nden İsrail’e Uyarı

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’ye saldırıları durdurması için İsrail’e çağrıda bulundu. Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Suriye görüşmeleri sonrasında üç ülkeden ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada İsrail’in saldırılarının bölgede güvenlik ve istikrarı tehdit ettiği belirtilerek uluslararası hukuka aykırı olduğu kaydedildi.

Astana sürecinin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran yaptıkları açıklamada Suriye’nin egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne bağlılıklarını vurguladılar.

Ortak açıklamada ülkeler “İsrail’in, uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun ihlalini teşkil eden ve Suriye ile komşu ülkelerin egemenliğine halel getirmenin yanı sıra bölgedeki istikrar ve güvenliği tehlikeye atan Suriye’deki süregelen askeri saldırılarını kınamışlar ve bu saldırıların durdurulması çağrısında bulunmuşlardır” denildi.

İsrail, İran’ın Suriye’deki askeri nüfuzunu azaltmak için Suriye’ye geçen aylarda çok sayıda saldırı düzenlemişti. DW’nin raporuna göre, Bu hafta meydana gelen saldırılarda İsrail füzeleri Suriye hükümeti ve İran destekli milislere ait askeri hedefleri vurmuş ve dokuz kişi yaşamını yitirmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*