Sınır Dışı Edilen Aile Hakkında İddialar

Sınır Dışı Edilen Akyüz Ailesi
Sınır Dışı Edilen Akyüz Ailesi

Almanya’dan Türkiye’ye sınır dışı edilen aile ile ilgili Kassel Valiliği açıklama yaptı.

Gazeteci Ali Gülen’e konuşan Alman makamları, “Aile, 2009’da ülkeyi terk etmek zorundaydı. Gönüllü ayrılmaları için tüm süreleri geçirdiler. Son olarak baba, 2017’de ülkeyi gönüllü olarak terk etmeyeceğini söyledi” dedi.

Resmi rapor ve açıklamalara göre Mahmut Akyüz, daha önce bir kez daha sınır dışı edildi, ancak kaçak olarak Almanya’ya döndü ve “Kürt’üz. Türkiye’de işkence yaptılar” diyerek iltica istedi.

Alman makamların verdiği bilgiye göre Akyüz’le ilgili doktor raporunda, kendi kendini yaraladığı ortaya çıktı.

Açıklamada, “Haklarında kesinleşmiş mahkeme kararları var. Aile babası, tehdit- şantaj, dolandırıcılık, huzur bozmaktan sabıkalı” dendi.

Sınır dışı edilen aile üyeleri ise kendilerini “Ben mahkemelerde tercümanlık yapıyordum. Sığınma başvurusu yapan bir Türk’ün davasında da tercüman oldum. Sözlerinden FETÖ’cü olduğunu düşündüğüm birisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye’ye suçlamalar yöneltiyordu. Ben de ‘Yalan söyleme utanmıyorsun da’ diyerek yüzüne tükürdüm. Bu biraz sorun oldu. Sonra oğlum Türkiye’nin ve Fenerbahçe’nin maçlarında evimize dev Türk bayrağı astığı için uyarılmıştık. Yine oğlumun giydiği ay-yıldızlı tişört dolayısıyla da yabancılar şubesinde örtülü olarak tehdit edilmiştim. Almanlar bunlara çok dikkat ediyor. Türkler inanılmaz baskı altında” sözleriyle savunmuştu.

33 Yıldır Almanya’da Yaşıyorlardı

33 senedir Almanya’da yaşayan Akyüz Ailesi, olay gecesini de ”Gecenin bir yarısı gözlerimi açtım 4-5 polis etrafımı sarmış. Evin içerisi polislerle doluydu 40 belki daha fazla polis vardı. Şok geçirdim. Küçük çocuklarıma gittiler önce. Sahra 15, Muhammet 13 yaşında. Çocuklar bağırmaya, çırpınmaya başladı. Ben sadece ne yapıyorsunuz, çocukları bırakın, korkuyorlar demeye çalıştım. Ellerimi kelepçelediler, belime bir kemer takarak ayaklarıma pranga taktılar. Bir an acaba oğlum mu bir şey yaptı diye düşündüm ama, bu kadar polisin gelmesini gerektirecek bir şey yapmış olamazdı. Oğlum bir şey yapmadığını söyledi. Karıma da benim gibi pranga taktıklarını görünce, hasta olduğunu en azından ona yapmamalarını söyledim. Ne yaptım suçumu söylesenize diyorum çünkü, suçsuz olduğumu biliyorum kendimden eminim. Sen biliyorsun ne yaptığını dediler. Cep telefonlarımıza, banka kartıma, parama el koydular. Birkaç parça eşya almamıza izin verdiler” sözleriyle anlattı.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek içinburaya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*