Siirt’te Deprem Oldu

Siirt Depremle Sarsıldı
Siirt Depremle Sarsıldı

AFAD verilerine göre Siirt’te 03.12.2020 tarihinde 08:45’te 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Siirt’te deprem sonrası büyük panik meydana geldi.

AFAD’ın sitesinde yer alan bilgiye göre, Siirt’in Kurtalan ilçesinde saat 8.45’te, 5 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Depremin 20 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

AFAD’da yapılan açıklamada, “Kurtalan ilçesinde meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy Gelecek İçin Olumlu Konuştu

Deprem sonrası CNN Türk yayınına katılan deprem uzmanı Şükrü Ersoy ”Geçmiş olsun. Güneydoğu Anadolu depremlerini oluşturan mekanizma çok farklı bir sistemde çalışıyor. Bu daha yukarıda bir Doğu Anadolu fayı var biliyorsunuz. Elazığ depremi meydana gelmişti. Bu oradan fraklı bir sistem içerisinde Aşağı yukarı Siirt’in kuzey kısmından geçen kuzey batı güneydoğu bir fay var. 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Burası Batman’ın da doğusuna üşen bir yer. Maalesef 5 büyüklüğündeki bir deprem insanları paniklemesi için yeterli büyüklükteki bir deprem. Nitekim herkes sokaklara çıkmış. Fakat bir diğer tarafı 5’i geçen depremler Güneydoğu Anadolu yapı stokunda maalesef zararlar da meydana gelebiliyor. Normal şartlar altında bu büyüklükteki bir depremlerde herhangi bir zarar meydana gelmemesi gerekir 6-6.5’a kadar. Ama ülkemizde bu biraz aşağılarda. 5.5’tan itibaren başlıyor. Fakat buradan fay uzunluklarına bakıyorum çok uzun faylar yok. Yani büyük depremlerin olmasını beklemem doğrusu.” sözlerini kullandı.

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*