Şengal’den Tüm Silahlı Gruplar Çekildi

Şengal'den Tüm Silahlı Gruplar Çekildi
Şengal'den Tüm Silahlı Gruplar Çekildi

Şengal’den Tüm Silahlı Gruplar Çekildi

IKBY ile Irak hükümetinin vardığı anlaşma kapsamında Şengal’den tüm silahlı grupların bulundukları karargahlardan çekildiği açıklandı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hafaci, Irak resmi haber haber ajansına konu hakkında açıklamalarda bulundu

Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) bölgeden çekilme şekline değinen Hafaci, YBŞ’ye bağlı silahlı gruplarla diyalog sağlanarak bölgeden çekildiklerini ifade etti.

Hafaci yerel polislerin bölgeye yerleştiğini ve federal polis ile sınır muhafızlarının ilçe dışında, Suriye sınırında konuşlandığını aktardı.

Şengal Antlaşması Nedir?

IKBY ile Irak merkezi hükümeti Şengal’in yeniden inşası, idaresi ve güvenliğine ilişkin Ekim ayında imzalanmıştır.

Tarafların BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın gözetiminde imzaladıkları anlaşmada mutabakat noktaları

YÖNETİM KONUSUNDA:

– Şengal’e bağımsız bir kişinin kaymakam olarak seçilecek. Seçilen kişinin yasalar karşısında herhangi bir engelinin bulunmaması esas alınacak.

– Kaymakamın belirlenmesinin ardından her iki taraf arasında kurulacak ortak komisyon tarafından bölgedeki diğer idari makamlar gözden geçirilecek.

2. GÜVENLİK KONUSUNDA:

– Yalnızca yerel polis ve Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ile Ulusal İstihbarat Servisi ilçenin güvenliğinden sorumludur ve diğer tüm silahlı güçler Şengal’den uzaklaştırılacak.

– İç güvenlik güçlerinin desteklenmesi amacıyla 2 bin 500 kişilik bir güvenlik gücü olşuturulacak. Bu güç içerisindeki görev dağılımı adil şekilde yapılacak ve kamplarda yaşayan göçzedelerin katılımı gözönünde bulundurulacak.

– Şengal ve çevresinde PKK ve ona bağlı güçlerin varlığına son verilecek. PKK’ye bağlı güçlerin bölgede herhangi bir rol üstlenmesine müsaade edilmeyecek.

3 – YENİDEN İNŞA KONUSUNDA:

– İlçesinin yeninden inşası için Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri tarafından ortak bir komisyon kurulacak, Irak ve Kürdistan Bölgesi başbakanları ile Ninova Valisi tarafından bu komisyonun düzeyi ve amaçları bellirlenecek.

– Ayrıca, idare ve güvenlik konularında alınan kararların hayata geçirilmesini yerinde denetleyecek ortak bir komisyon oluşturulacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*