SBK Holding Kıraça’nın %45 Hissedarı Oluyor

SBK Holding Kurucusu Sezgin Baran Korkmaz ( Fotoğraf kaynağı: https://cdn.iha.com.tr/Contents/images/2019/32/2999390.jpg)
SBK Holding Kurucusu Sezgin Baran Korkmaz ( Fotoğraf kaynağı: https://cdn.iha.com.tr/Contents/images/2019/32/2999390.jpg)

İstanbul’da bulunan SBK Holding, Silcolux Investment’i 82 milyon dolara satın aldığını duyurdu. Silcolux, yatırımları arasında Karsan Otomotiv’in de yer aldığı Kıraça Holding’in %45 hissesine sahip durumda.

Reuters’e göre 25 Eylül’de Lüksemburg’da yetkili kuruluşlara bildirilen bu satın alma ile SBK Holding Kıraça Holding’in ana hissedarı haline gelecek.

SBK geçen yıl, Kıraça Grubu ortaklıklarından olan ve otomobil dahil endüstriyel tasarımlar geliştiren Hexagon Studio şirketini bünyesine katmıştı.

Satın alma tamamlandığında Kıraça Holding’te İnan Kıraç’ın %42.5, Kıraç Ailesi de yüzde %12.5 payı bulunacak.

İnan Kıraç TOGG projesi için Kök Grubu’nu oluşturmuştu. Yani TOGG ortaklığında Kıraça Holding bulunmuyor.

Şirket geçen yıl ayrıca, Türkiye sigorta sektöründe hizmet veren Unico Sigorta AŞ‘nin yüzde 75 hissesini Hollanda merkezli Kibele B. V.’den satın almıştı. Ayrıca Kuveyt merkezli Auto Land de geçen sene şirketin bünyesine katılmıştı.

SBK Holding bünyesinde Biofarma İlaç, Umut İlaç, Betasan, Proles Auto, USLA Akademi, Ürosan, Bodrum Royal Palace, SBK Air, Unico Sigorta, Hexagon Studio, Kempinski Hotel Adriatic yer alıyor.

Daha fazla haber için tıklayınız.

SBK Holding ilaç, finans,  enerji, maden, gayrimenkul, teknoloji, otomotiv ve lojistik gibi farklı sektörlere yatırım yapmakta ve grubun dünya çapında 5.000 civarında çalışanı bulunmaktadır.

Holdingin sahibi Sezgin Baran Korkmaz, Relief International ve EastWest Institue’da yönetim kurulu üyesidir ve EastWest Institue İstanbul ofisi Sezgin Baran Korkmaz’ın himayesinde açılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*