Satterfield’den Kritik Türkiye Açıklamaları

Satterfield'den Kritik Türkiye Açıklamaları
Satterfield'den Kritik Türkiye Açıklamaları

Satterfield’den Kritik Türkiye Açıklamaları

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Satterfield, medya mensuplarına Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirdi. Yeni ABD yönetiminin görevinin üçüncü haftasında olduğuna işaret eden Satterfield, yeni yönetimde yer alacak ekiplerin bir araya gelmekte olduğunu bildirdi.

Satterfield, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile yakın zamanda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve ilerleyen dönemde başka görüşmelerin de olmasını umduğunu ifade etti.

Ülkesi ve Türkiye arasındaki genel ilişkiler hakkında yaptığı değerlendirmede Satterfield, Türkiye ile ekonomi ve ticaret dahil ilişkilere bütün boyutlarıyla değer verdiklerinin altını çizerek, “Türkiye değerli ve önemli bir NATO ortağı ve stratejik müttefiktir.” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Satterfield, Türkiye’nin ‘S-400 çalışma grubu’ önerisini “Çalışma grubu yok, olmayacak” diyerek, kesin bir dille reddetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*