Sağlık Bakanlığının Hedefi En Az 105 Milyon Aşı

Sağlık Bakanlığının Hedefi En Az 105 Milyon Aşı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 ile mücadelede Mart ve Nisan aylarının çok önemli olduğunu ifade etti ve aşı tedarik planına dair bilgi verdi.

Sabah yazarı Okan Müderrisoğlu’na konuşan Fahrettin Koca, her kentin 1 Mart’tan itibaren ‘mavi’ (düşük risk), ‘sarı’ (orta risk), ‘turuncu’ (yüksek risk), ‘kırmızı’ (çok yüksek risk) olarak ayrılacağını, kısıtlama kararlarının buna göre verileceğini söyledi.

Bakanın verdiği bilgiye göre 100 binde 10’un altında vaka görülen kentler ‘mavi’, 11-35 arası ‘sarı’, 36-100 arası ‘turuncu’, 100’ün üstü ‘kırmızı’yla işaretlenecek.

Sağlık Bakanı Koca, “Her ne kadar 25 milyon planlansa da Martta 35 milyon aşı için hazırlık yapılıyor. Nisan sonu itibarıyla 105 milyon doz aşının tedarik edilmesi hedefleniyor. BioNTech aşısında tedarik süreci de netleşti. Yaklaşık 800 bin doz aşının bu ay içinde gelmesi bekleniyor. Aşı sırası gelen vatandaşlara bu seçenek de sunulacak. Onayları alınacak. Özellikle 60 yaş ve altındaki gruba bu aşı da önerilecek. BioNTech aşısını tercih etmeyen vatandaşlar o anda inaktif aşı varsa bu aşıyı olabilecek. Yoksa aşı tedarik edildikçe, sırayla aşılama programından yararlanabilecek.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*