Rusya Sudan’da Askeri Üs Kuruyor

Rusya Sudan’da Askeri Üs Kuruyor

Rusya ile Sudan arasında geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan donanma üssü anlaşması hayata geçiyor. Rusya’ya ait bir savaş gemisi, liman kenti olan Port Sudan’a yanaştı.

Rusya Karadeniz Filosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Amiral Grigoroviç tipi fırkateyn Rusya’nun modern tarihinde bu limana giriş yapan ilk Rus askeri gemisi oldu.

Filodan yapılan açıklamada “‘Amiral Grigoroviç’ fırkateyninin mürettebatı, Rusya ve Sudan Cumhuriyeti’nin mutabakatıyla Rusya Donanması teknik destek noktasının kurulacağı Port Sudan’a giriş yaptı” ifadeleri kullanıldı.

Sudan’a gerçekleştirilen ziyaret sırasında fırkateyn için gerekli takviye ve ikmallerin yapılacağını, 15-16 Şubat’ta Umman Denizi’ndeki çok uluslu Aman-2021 Deniz Tatbikatı’na katılan personelin dinleneceğini belirtti.

Rusya ve Sudan’ın Rus donanması için Sudan’da lojistik destek üssünün kurulmasına ilişkin imzaladıkları anlaşmaya göre, üsteki Rus asker sayısı en fazla 300 kişi olacak, üste aynı anda en fazla dört Rus gemisi bulunabilecek. Anlaşmaya göre ayrıca Rusya, Sudan’ın hava sahasını da kullanabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*