RTÜK’ten Spotify ve FOXplay’e Bildiri

RTÜK'ten Spotify'a Uyarı
RTÜK'ten Spotify'a Uyarı

RTÜK’ten Spotify ve FOXplay’e lisans başvurusu yapması konusunda bildiri geldi. 3 aylık lisans ücretlerini ödemesini istedi.

İnternet radyo ve televizyonlarının RTÜK denetimine tabi olmasından sonra pek çok yayıncı kuruluş, Üst Kurul’a lisans başvurusunda bulundu. “Netflix”, “Amazon Prime”, gibi uluslararası yayıncılar da lisans için başvuru süreçlerini başlattı. Ancak dünya çapında faaliyet gösteren bazı kuruluşlar başvuru yapmakta gecikti.

RTÜK’ten Spotify ve FOXplay’e yapılan bildirinin yanında bunlara istinaden yine RTÜK tarafından incelemeler yapıldı. Bunun ardından 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un “Yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu” ile Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in “İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” maddeleri gereğince uyarı niteliğindeki duyurusunu yaptı.

Üst Kurul, duyurusunda, yayıncıların başvuru talebini içeren dilekçeleri ve taahhütnameyle yayın lisansı başvurusunda bulunabileceğini ve 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin ödemeleri gerektiğini belirterek, başvuru sonrasında yayıncıların 3 ay süresince yayınlarına devam edebileceklerini vurguladı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan Uyarı

 

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*