Pierre Webo’ya Irkçı Saldırı

Başakşehir'e Çirkin Irkçı Saldırı
Başakşehir'e Çirkin Irkçı Saldırı

Paris Saint-Germain ile İstanbul Başakşehir’in karşı karşıya geldiği UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu 6’ncı ve son maçında 4’üncü hakem Constantin Sebastian Coltescu, Başakşehir’in yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulundu.

Bu gelişmenin üzerine sahadan çekilen Medipol Başakşehir, tekrardan maça dönmedi.

Şampiyonlar Ligi’nde son yılların en büyük skandallarından biri yaşanırken, UEFA’nın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan ırkçı saldırı tüm Avrupa’da deprem etkisi yarattı ve geniş yankı buldu.

Romanya Futbol Federasyonu da yaptığı açıklamada, ırkçı sözler söyleyen Romen hakemleri hakkında “Her türlü ırkçı ve yabancı düşmanlığı gözeten hareketin karşısındayız. UEFA’dan detaylı bir rapor bekliyoruz ve sonrasında gerekli aksiyonları alacağız” şeklinde konuştu.

Fransız basınında yer alan haberde, UEFA’nın dördüncü hakem Sebastian Coltescu için dört koruma görevlendirdiğin duyuruldu. Konuyla ilgili çıkan haberde “UEFA yetkilileri tarafından VAR odasına gönderilen Rumen 4. Hakem, maçın ertelenme kararının alınmasının ardından hiç kimseyle karşılaşmaması için 4 korumayla beraber soyunma odasına gitti.” denildi.

Başakşehir’in önemli oyuncusu Demba Ba da hakeme büyük tepki gösterdi. Dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun üzerine yürüyen Demba Ba, hakeme, “Hiç bir zaman ‘bu beyaz adam’ diye belirtmiyorsun, ‘bu adam’ diye hitap ediyorsun. O zaman niye Webo’dan ‘bu siyah adam’ diye bahsediyorsun?” sözleriyle tepki gösterdi.

4.Hakem Celtescu ise kendisini ”Ben negro değil, negru dedim. Rumence’de negru, siyah adam demek. Kendisine hakarette bulunmadım” sözleriyle aklamaya çalıştığı öğrenildi.

Medipol Başakşehir’in Pierre Webo’ya yapılan ırkçı saldırı sonrası maçtan çekilmesine PSG’li oyunculardan da destek geldi. Başakşehir’in sahaya çıkmamasını destekleyen yıldız oyuncu Mbappe 4.hakem için ”Biz bu adam sahadayken oynayamayız” sözlerini kullandı.

PSG’li Oyunculardan Destek Geldi

Türkiye’de ve dünyada bir anda gündem bu olay olurken, dünyanın pek çok noktasından destek mesajları geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tepki Gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyu yakından takip edenler arasındaydı. Erdoğan tepkisini Twitter üzerinden ”Temsilcimiz Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo’ya karşı sarf edilen ırkçı sözleri şiddetle kınıyor, UEFA tarafından gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sporda ve hayatın tüm alanlarında ırkçılığa ve ayrımcılığa kayıtsız şartsız karşıyız. #Notoracism” sözleriyle dile getirdi. 

 

Maç dün oynanmadı ve bugüne ertelendi. Bugün TSİ 20.55’te başlayacak maçın hakem kadrosu da tamamen değişti.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*