Pfizer’in CEO’sundan Aşı Açıklaması

Pfizer'den Aşı Açıklaması
Pfizer'den Aşı Açıklaması

Sağlık firması Pfizer’in Ceo’sundan NTV’ye özel açıklamalar geldi. Ceo’su Albert Bourla olan Alman-ABD ortaklığında üretilen aşıdan iyi haber dün gelmiş; aşının yüzde 90’ın üzerinde başarı sağladığı açıklanmıştı.

Daha önce corona virüs bulaşmamış 16-85 yaş arasındaki 100 denek üzerinde çalışma yapıldığı ve yüzde 94’ünde başarı sağlandığı açıklanmıştı. Bu verinin ardından ABD Pfizer şirketi ile Alman Biontech firması, ortaklaşa geliştirdikleri corona virüs aşı çalışmalarıyla ilgili duyurusunu yaptı. Pfizer’in Ceo’sundan da, kendisine yöneltilen sorulara şu şekilde cevaplar verdi:

  • Pfizer dün yaptığı açıklamada, Covid-19 aşısının yüzde 90’dan fazla etki sağladığını açıklamıştı. Bu ne demek? Yüksek bir oran mı?

Daha önce Sars Cov-2 virüsü bulaşmamış, 16-85 yaş arasında 100 denek üzerinde yapılan çalışmada, 94’ünde doğrulandı. Bu tabii ilk ara analiz. Çalışmalar sürüyor. Çalışma, en az 164 toplam vaka üzerinde uygulanacak, nihai birincil ve ikincil etkinlik analizleri gerçekleştirilene kadar bu çalışma planlandığı gibi devam edecektir.

  • Yüzde 100 başarı-koruma mümkün mü?

Hiçbir aşı yüzde yüz koruma sağlamıyor. Grip aşısı yüzde 70, tetanoz yüzde 100’e yakın. Kızamık yüzde 90’un üzerinde. Hepatit yüzde 100’e yakın. Uzmanlar viral hastalıklarda yüzde 70’in üzerinde korumanın başarı olduğunu söylüyor.

  • Aşı ne kadar süreyle koruma sağlayacak? Bir aşı olan bir daha Covid-19 hastalığına yakalanmayacak mı?

Bu, keşfetmeye devam ettiğimiz bir sorudur. Mevsimsel aşılama potansiyel bir senaryo, ancak belirli sonuçlara varmadan önce hastalık, virüs ve şu anda geliştirilmekte olan aşıların koruyucu doğası hakkında öğrenilecek çok şey var. Virüsün nasıl değişeceğini bilmiyoruz ve ayrıca herhangi bir aşının koruyucu etkisinin ne kadar dayanıklı olacağını da bilmiyoruz.

  • Şu ana kadar bir yan etkisi var mı?

Bugün yayınlanan veriler herhangi bir ciddi güvenlilik endişesi bildirmemiştir ve çalışmanın planlandığı gibi ek güvenlilik ve etkililik verileri toplamaya devam etmesini önermektedir.

  • Kaç doz üretilecek? 2021, 2022, 2023 için hedef ne?

Mevcut tahminlere göre 2020’de 50 milyon aşı dozu ve 2021’de 1,3 milyar doz üretmeyi bekliyoruz.

Pfizer CEO’su Albert Bourla

Aşı Nasıl Dağıtılacak?

Aşının nasıl dağıtılacağı sorulan Bourla, ”Aşı adayımız başarılı olursa, mevcut 2020 dozlarını bir kısmını tedarik anlaşmalarına göre dağıtacağız. Orantılı tahsis edeceğiz. ABD ve Almanya’nın kontratları var. Türkiye’nin henüz bir kontratı yok.” cevabını verdi.

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*