Pfizer ile BioNTech’in Geliştirdiği Aşı Üretiliyor

BioNTech ve Pfizer'in Aşısında Heyecanlandıran Gelişme
BioNTech ve Pfizer'in Aşısında Heyecanlandıran Gelişme

Türk bilim insanlarının kurduğu BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısında geri sayıma geçildi. Pfizer, paylaştığı video ile bütün dünyayı heyecanlandıran gelişmeyi duyurdu. Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının seri üretim bandındaki üretim aşamasını uluslararası kamuoyu ile paylaştı.

Şirket, Belçika’daki Puurs’ta, Pfizer ile BioNTech’in Geliştirdiği Covid-19 aşılarının seri üretim bandındaki üretim aşamasını uluslararası kamuoyu ile paylaştı. Almanya’nın Mainz kentinde Türk profesör Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci’nin kurduğu ve yönettiği biyoteknoloji şirketi BioNTech ile aşı sürecini sürdüren Pfizer’ın küçük şişelerde binlerce corona virüsü aşısı üretmeye başladığı belirtildi.

Pfizer, aşının güvenli ve etkili olduğunun klinik olarak da kanıtlanması ve resmi mercilerden de onay alınması durumunda üretilen aşının dağıtılacağını duyurdu.

Aşıda Heyecanlandıran Gelişme

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Daily Mail manşetlerine taşıdığı bu görüntülerde Pfizer’ın şu an bile yüz binlerce dozluk aşı ürettiği tespit edildi. Üretilen bu aşıların depolanacağı ve klinik test sonuçlarına göre satışa çıkarılabileceği belirtildi.

Pfizer’ın Birleşik Krallık CEO’su Ben Osborn, “Aşıların üretim bandındaki hareketini görmek harika bir histi. Bütün bu çabaların ve uğraşının sonucunda aşının gerçekten bir ürün olarak karşımıza çıkması yüzüme kocaman bir gülümseme ekledi” ifadesini kullandı.

Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech şu an 44 bin insan üzerinde denemelerine devam ediyor. Geliştirilen aşı için ABD’deki mercilere Kasım ayında aşının acil durumlarda kullanımı için başvurulacağı belirtildi.

 

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*