NATO Reform İçin Toplanıyor

NATO Toplanıyor.
NATO Toplanıyor.

NATO Reform İçin Toplanıyor

NATO Savunma Bakanları, pandemi nedeniyle video konferans yoluyla düzenlenecek iki günlük toplantı için bir araya geliyor. Toplantı bugün başlıyor.

ABD’de Joe Biden’ın Başkanlık görevini devralmasının ardından gerçekleşecek ilk savunma bakanları toplantısında NATO ittifakının geleceğine yön çizmesi öngörülen önemli planların masaya yatırılacağı ifade edildi.

Joe Biden yönetimindeki ABD adına, NATO toplantısına ilk kez katılacak olan ismin Savunma Bakanı Lloyd Austin’in olacağı ifade edildi.

Austin’in, Donald Trump dönemindeki ittifak ve ilişkilerde oluşan anlaşmazlıklar yerine “ABD’nin müttefiklerinin yanında olduğu” mesajını vermesinin beklendiği kaydedildi.

Savunma Bakanı Austin, Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, ekip çalışmasına verdikleri önemi toplantıda net bir şekilde belirteceğine değinerek, “ABD’nin yeniden öncü rol üstleneceğini bilmelerini istiyorum. İyi ekip arkadaşları olacağımızı bilmelerini istiyorum. İstişare etmemiz, birlikte karar vermemiz, birlikte hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, bakanlardan caydırıcılık ve savunma aktiviteleri için ödemelerin artırılmasını isteyeceğini belirterek “Birlikte daha fazla harcama yapmamız, birbirimizi savunma taahhüdümüzün ifade bulduğu 5’inci maddeye olan bağlılığımızın gücünü gösterecektir” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya komşu doğu kanadının güçlendirilmesi, hava polisliği, donanma misyonları ve ortak tatbikatlarda kullanılması planlanıyor. . Kritik toplantıda, NATO’nun geleceğine yön çizmesi öngörülen reform planlarının yanı sıra, Irak ve Afganistan misyonlar masaya yatırılacak.

NATO Genel Sekreteri’nin Stoltenberg’in bugünkü toplantıda bakanlara sunacağı reform planlarıyla ilgili kararın, bir pürüz çıkmaması durumunda, bu yılın ilk yarısında düzenlenmesi planlanan NATO zirvesinde verilebileceği belirtildi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*