NATO Doğu Akdeniz’de Tatbikat Hazırlığında

Fotoğraf: FRAN WO Christian Valverde/NATO
Fotoğraf: FRAN WO Christian Valverde/NATO

NATO Doğu Akdeniz’de tatbikat hazırlığında. Tatbikat, 5-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yakın zamanda Navtex yayınlayan, Türk Deniz Kuvvetleri’nin yaptığı açıklamaya göre Operation Sea Guardian (Deniz Muhafızı Hareketi) 4 gün sürecek.

Navtex nedir?

NAVTEX (NAVigational TEleX), uluslararası orta frekansta gemilere olası tehlike, emniyet ve hava raporları ve uyarılarını otomatik olarak yazılı bir şekilde veren haberleşme sistemine verilen isimdir.

Cihaz, kıyıdan 740 km (yaklaşık 400 NM) uzaklıkta tek yönlü yayın yapan kıyı istasyonundan otomatik olarak veri alır. NAVTEX yayınları 4 saatte bir ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hava raporu yayınları ise basitleştirilmiş olarak kısa formatta yayınlanır.

Denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi de gören Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor.

Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları Navtex cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

NATO Doğu Akdeniz’de Tatbikat Hazırlığında Fotoğraf: Ajanshaber.com.tr

Söz konusu duyuruda denizcilere şu uyarılarda bulunuldu:

“Denizdeki şüpheli tutumlar veya risk altındaki personel hakkında sağlayabileceğiniz her türlü bilgi hayat kurtarabilecektir. NATO unsurları tarafından çağrı yapıldığında sorulacak soruları cevaplamanız ile sağlayacağınız işbirliği ve yardım takdirle karşılanacaktır. Herhangi bir şüpheli faaliyet veya bilgiyi NATO savaş gemilerine ya da NATO gemi trafik merkezine bildiriniz.”

NATO Şubat ayında da Dynamic Manta-2020 isminde, Sicilya açıklarında bir tatbikat düzenlemişti. Tatbikat, müttefikler arasında bağları güçlendirmeyi amaçlıyor.

Özellikle Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginliğin olduğu bir dönemde tatbikat kararı alınması, Doğu Akdeniz’de bir NATO ittifakı hatırlatıcısı olarak ABD tarafından uygulamaya konulmaya çalışılıyor gibi.

1952’den beri NATO üyesi olan Türkiye, ABD’den sonra, müttefikin en güçlü ordusuna sahip.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*