NASA: Mars Dünyadan Görülecek

Kızıl Gezegen Mars
Kızıl Gezegen Mars

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre Ekim ayı boyunca Mars dünyadan görülecek.

Mars ile dünya 6 Ekim Salı gecesi, 2003’te bu yana birbirlerine en yakın mesafede oldu ve bu mesafe önümüzdeki 15 yıl boyunca hiç daha kısa olmayacak. Buna göre iki gezegen arasındaki mesafe bu gece 62,07 milyon km olacak. 27 Ağustos 2003’de bu mesafe 55,76 milyon km olmuştu. 2003 yılındaki kadar kısa bir mesafe ancak yeniden 28 Ağustos 2287 yılında gerçekleşecek. Ekim ayı boyunca belli aralıklarla dünyadan görülebilecek.

Mars Gezegeni Dünyadan Görülebilecek

NASA, kızıl gezegenin görünümünü “adeta dolunayın Mars hali” diye tarif etti. Uzay ajansına göre bu, komşu gezegenimizi seyretmek için yaklaşık 20 yıl içindeki en iyi fırsatı sunuyor. Bu durum, Ekim ortasında “Süper Ay” diye tarif edilen Yeni Ay’la birleştiğinde, hem sıradan gözlemcilere hem de deneyimli gökbilimcilere Mars’ı en büyüleyici haliyle görme fırsatı tanıyacak. Mars çıplak gözle gece göğünde daha parlak ve detaylı şekilde görülebilecek. Teleskopla bakıldığında ise kutup bölgeleri ve volkanlar gibi öğeler daha kolay ayırt edilebilecek.

Bilindiği üzere bilim adamları Mars’ın güney kutbunun altında pek çok su kütlesi keşfetmiş ve bu da yaşam belirtilerine dair fazlasıyla heyecan yaratmıştı. Araştırmacılar, canlıların hayatta kalmak için suya ihtiyaç duymasından dolayı bu keşfin Dünya dışı yaşam arayışı için kilit önemde olabileceğini söylemişti.

Ekim, dünyaya yakın astronomik olaylar için fazlasıyla dolu dolu geçecek gibi gözüküyor. Ekim’in başında Hasat Dolunay’ı, sonunda da Mavi Ay olayları yaşanacak.

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Okullar Ne Zaman Açılıyor?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*