Mustafa Varank’tan Aşı Müjdesi

Mustafa Varank'tan Aşı Müjdesi.
Mustafa Varank'tan Aşı Müjdesi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan aşı müjdesi geldi. AA muhabirine konuşan Varank “Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. İki aşımızda hayvan deneyleri aşaması bitti.” şeklinde konuştu.

 

Mustafa Varank’tan aşı çalışmalarıyla ilgili olarak ”İki aşımızda hayvan deneyleri aşaması bitti, Sağlık Bakanlığımıza başvurularımızı yaptık, buradaki gerekli değerlendirme ve bu aşıların pilot üretimiyle ilgili tesislerin sertifikalandırılmasından sonra insan denemelerine başlamak istiyoruz. Tübitak öncülüğünde Kovid-19 Türkiye Platformu kurduk. Bu platform altında hem aşı hem de ilaç geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde, son sürat bilim insanlarımızın üstün gayretleriyle devam ediyor. Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi, bizim bilim insanlarımız tarafından geliştirildi. Bir yerli ilaç şirketimiz bunu şu anda üretiyor. Sağlık Bakanlığımıza başvurularımızı yaptık, buradaki gerekli değerlendirme ve bu aşıların pilot üretimiyle ilgili tesislerin sertifikalandırılmasından sonra insan denemelerine başlamak istiyoruz.” açıklamaları geldi.

 

Covid-19 aşı çalışmaları Türkiye’de de sürüyor.

 

100 yılda bir olduğu söylenen, bu denli büyük ve küresel çapta bir krizi bitirecek çözümü üretmenin insani bir önemi olduğu kadar politik ve ekonomik önemleri de var elbette. Corona Virüs krizinde de, insanlığa çözüm sunacak ülke ekonomik ve politik yönden birkaç adım öne çıkacaktır. Bundan dolayı Türkiye’de yapılan bu çalışmaların önemi de çok büyük.

 

Diğer haberleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*