Meclis’te Parti Kapatma Kavgası

Meclis’te Parti Kapatma Kavgası

TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay ile AKP’li Milletvekilleri arasında parti kapatma polemiği yaşandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın, “HDP hem siyasi hem de hukuken kapanacaktır. HDP’yi kapatacağız” sözleri üzerine Engin Altay, şunları söyledi:

Sayın Özkan, bence parti kapatma, mağaraları kapat, terör kamplarını kapat. Parti kapatmanın Türkiye’de çözüm olmadığı her vesileyle görülmüştür bunu belirtmek istedim. Ayrıca, Ak Parti şu yaklaşımını ben anlamıyorum ve çözemiyorum. Şimdi, Ak Parti “ye göre HDP’nin milletvekilleri ve HDP’ye oy veren 6 milyon insan terörist, Ak Parti “ye göre. Ak Parti HDP’ye böyle bakarken eli kanlı terör örgütüyle de düşüp kalkıyor ya, PKK’yla da düşüp kalkıyor; ben bunu anlamıyorum. Doğru bulmuyorum.

Engin Altay’ın bu sözleri üzerine AKP Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, sataşma olduğunu savundu. Engin Altay ise “Sayın Eronat, HDP milletvekili burada ‘Sayın Öcalan’ deyince bağırıyorsunuz. Ama Türkiye’de siyaset literatürüne ‘Sayın Öcalan’ kavramını sokan Sayın Erdoğan’dır ya, gözünüzü seveyim yapmayın ya. Öcalan’a düzülen, dizilen methiyeler orada, dosyamda var” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*