Mbwana Samatta İncelemesi : Özellikler

Samatta Transferi İncelemesi /Grafik Kaynak: https://www.gursesgazetesi.com
Samatta Transferi İncelemesi /Grafik Kaynak: https://www.gursesgazetesi.com

Fenerbahçe’nin yeni transferi Mbwana Samatta incelemesi yaptığımız bu yazıda, okuyucularımız için oyuncunun özelliklerini, takıma nasıl katkı sağlayabileceğini değerlendiriyoruz.

Güncel piyasa değeri 9.5 milyon € olan 28 yaşındaki Tanzanyalı forvet oyuncusu Fenerbahçe’ye imzayı atmak üzere. Dün akşam İstanbul’a gelen futbolcunun oynadığı takımlar ve performans istatistikleri şu şekilde:

Tanzanya Milli Takımı: 51 maç 18 gol
Simba SC : 2 maç 1 gol

Mazembe: 40 maç 19 gol
Genk: 191 maç 76 gol
Aston Villa: 16 maç 2 gol

Oyuncu Özellikleri

1.82 boyundaki oyuncunun özelliklerine baktığımızda güçlü, dengeli ve süratli bir futbolcu profili karşımıza çıkıyor. Türkiye Ligi için bu nitelikler oldukça önemli. Zira fiziği zayıf oyuncular Türkiye’de pek başarılı olamıyor. Sert bir futbol oynandığı için durum bu şekilde. Rakip savunma oyuncularıyla tabiri caizse boğuşacak nitelikte bir oyuncu. Agresif bir yapıya sahip olsa da pek kart görme problemi bulunmuyor.

Samatta Fenerbahçe’de

Oyuncunun Lige Uyumu

Aston Villa’daki istatistikleri aldatıcı olabilir zira Sorloth’un da Premier Lig’deki istatistiği Trabzonspor’a gelmeden önce parlak değildi. Samatta, Sorloth ve Elmander tipinde, savaşçı bir futbolcu. Mental olarak maçlara odaklanıp sakin kalabilirse Fenerbahçe’ye ciddi katkı verebileceğini düşünüyorum.

Mbwana Samatta incelemesi yaparken dikkat etmemiz gereken bir başka nokta ise oyuncunun diğer oyuncularla ve taktiğe olan uyumu ile alakalıdır. Fenerbahçe için kritik olan durum öncelikle Sosa’nın devamlı bir şekilde oynaması olarak görülebilir. Sosa sakatlık problemi yaşamadan oynarsa, Samatta için de gol fırsatları epey artacaktır. Caner Erkin’in ve Gökhan Gönül’ün beklerden yaptığı bindirmelerle beraber kanattaki oyuncuların da Samatta’yı beslemesi gerekir. Bu anlamda tercih tabiki teknik direktör Erol Bulut’a ait olmakla beraber kanat transferi yapılmayacaksa Ferdi Kadıoğlu ve Valencia’nın Samatta’yı ara paslarıyla pozisyona sokması önemli.

Erol Bulut’un hem iç sahada hem de dış sahada çizeceği farklı taktiklere uyumluluk gösterebilecek bir oyuncu olan Samatta’nın daha çok Valencia gibi hızlı geçiş oyunlarında faydalı olacağını düşünüyorum.

Yerleşik oyunda daha çok golcü profilinden ziyade kanat oyuncularına servis yapan bir tarzı benimsemesi muhtemel.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*