MB Başkanı Murat Uysal Görevden Alındı

Murat Uysal Görevden Alındı. Fotoğraf: İnternet Haber
Murat Uysal Görevden Alındı. Fotoğraf: İnternet Haber

MB Başkanı Murat Uysal Görevden Alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Merkez Başkanı Atama Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Yerine eski Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Murat Uysal, Erdoğan’ın görevden aldığı ikinci Merkez Bankası Başkanı oldu.

Murat Uysal’dan önceki Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da faiz indirimi konusunda ters düştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2019’da görevden alınmıştı.

Naci Ağbal’ın görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı koltuğuna ise İbrahim Şenel getirildi. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine de Nihat Zeybekçi atandı.

T24’e durumu değerlendiren gazeteci Murat Yetkin:

Görevden alınan Murat Uysal’ın Erdoğan ve Berat Albayrak yönetiminde enflasyonun sebebi olarak gösterdiği, istendiği kadar düşüremediği için göreve getirildiğini belirtti.

Uysal görevi devraldığında 21,25 olan Merkez Bankası gecelik borçlanma faizi, bugün 11.75. Enflasyon oranı Uysal’ın faizleri düşürmesini takip eden iki ayda yüzde 15,01’den 8,55’e düşmüş ama -o arada TÜİK yönetimin ve enflasyon hesaplama yönteminin değiştirilmesine rağmen şu anda resmi rakamlarla 11,89’a çıkmış durumda. Dolar kurunu suni olarak düşük tutmak için devlet kaynaklarından harcanan milyarlarca dolara rağmen, Uysal’ın görevi devraldığı gün 1 ABD doları 5,7 lirayken, bugün 8,5 lira.” ifadelerini kullandı.

Uysal göreve başladıktan sonra Dolar/TL kuru 7 Temmuz 2019’da 5.72 seviyesindeyken 7 Kasım 2020 itibariyle Dolar/TL kuru 8.51 seviyesinde bulunuyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*