Maraş Sahili’ne Rusya Tepkisi – Kritik Açıklamalar

Maraş Sahili'ne Rusya Tepkisi / Fotoğraf: Sözcü
Maraş Sahili'ne Rusya Tepkisi / Fotoğraf: Sözcü

Maraş Sahili’ne Rusya Tepkisi geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve KKTC Başbakanı Tatar, 1974’ten bu yana kapalı kıyı beldesi Maraş’ın sahilinin Perşembe açılacağını duyurmuştu.

Maraş Sahili 1974’ten beri neden kapalı?

1974’te Kıbrıs’a yapılan müdahalenin ardından yaşanan ikiye bölünmeden önce önce Gazimağusa kentine bağlı olan Maraş Sahili, Akdeniz’in en önemli tatil merkezlerinden biri olarak görülmekteydi.

1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nın son gününde TSK tarafından ele geçirilen Maraş Sahili, daha sonra yapılan anlaşmalar çerçevesinde yerleşim ve iskana kapatılmıştı.

Maraş Sahili’nde savaş öncesi dönemde Türklere ait birçok araziye, Rum yönetimi tarafından el konularak Rumlara ve İngilizlere verildiği iddia edildi.

Şuanda girişin yasak olduğu Maraş’ta sadece BM’ye ait bir bina bulunmakta. Bu binanın yaklaşık 400 metre ilerisinde ise TSK’ya ait bir orduevi bulunmakta.

2016 öncesinde kentte ziyarete açık olan tek yer Maraş İkon Kilisesi’ydi ancak kilise de 2016 yılından itibaren sonda ziyarete kapatıldı.

Daha önce hazırlanmış Annan Planı’na göre kapalı Maraş Sahili, Rum tarafının denetimine bırakılacaktı. Ancak yapılan referandumda Annan Planı Kıbrıs Rumları tarafından reddedilince, bu gerçekleşmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne dedi?

“Hiçbir özel mülk bulunmaması sebebiyle bir mağduriyete yol açılmayacağı için karşı tarafın itirazları şimdiden boşa çıkmıştır. Maraş’ın bütünüyle kullanıma açılmasını temenni ediyoruz. Bu konuda KKTC makamlarına her türlü desteği vermeye hazırız. KKTC büyüdükçe, zenginleştikçe, güçlendikçe kendisine uygulanan ambargo zincirleri de birer birer kırılmaya başlayacaktır.” ifadelerinde bulundu.

Görüş Farklılıkları

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Maraş’ın açılacağını ortak basın toplantısıyla ilan ederken, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın karara tepki gösterdiği ifade edildi.

Gerçekleştirilen açıklamayı demokrasi için bir yüz karası olarak nitelendiren Akıncı, “Sırf adaylardan birine avantaj sağlamak amacıyla Ankara’da ve Kıbrıs’ta yapılan bu düzenlemeler seçimlerimize yapılan müdahalenin bir başka boyutunu oluşturmaktadır.” şeklinde konuştu.

Maraş Sahili’ne Rusya Tepkisi

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Maraş Sahili’nin açılmasının bölgede gerilimi artırabileceğinden dolayı endişeyle karşılandığı vurgulandı.

Maraş bölgesinin açılması kararlarının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Birleşmiş Milletler’in bu konuda daha önce aldığı kararları Rusya olarak destekliyoruz. Bu adımın Kıbrıs’ta müzakereleri zorlaştırdığına inanıyoruz.

Şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*