KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

KYK Burs Başvurusu - Fotoğraf: Hurriyet
KYK Burs Başvurusu - Fotoğraf: Hurriyet

KYK Burs Başvuruları ne zaman başlıyor?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) 2020-2021 eğitim yılı için burs başvurularını ne zaman almaya başlayacağı öğrenciler tarafından merak ediliyor.

Ekim ayının gelmesiyle beraber araştırmalarına hız veren üniversiteliler ve aileleri, burs ve kredi başvuruları için, e-Devlet’ten başvuru ekranının açılmasını bekliyor.

KYK Burs Başvuruları ne zaman başlıyor?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun konuyla ilgili henüz bir tarih açıklaması yok.

Kimler başvurabilir?

Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. 

Yapılan değerlendirmelerin sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilir. Durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

KYK’ya burs başvurusu yapan bazı kişilerin diğer vatandaşlara göre önceliği bulunuyor. Burs almada önceliği olan kişiler;
  1. Şehit, gazi çocukları, anne ve babası vefat edenler
  2. Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgelendirenler
  3. Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar
  4. Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar ve milli sporcular ilgili belgeleri ibraz ettikleri takdirde KYK bursundan öncelikli olarak faydalanacak.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan yurt başvurularının, bu yıl yaşanan olağanüstü süreç sebebiyle Yükseköğretim Kurulu’nun açıklayacağı akademik takvime göre belirleneceği ve kamuoyuyla paylaşılacağına işaret edildi. YÖK üniversitelere gönderdiği yazıda, akademik takvimin 1 Ekim’den sonra planlanması gerektiğini bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*