Kuzey Kore’de 75.Yıl Kutlamaları

Kuzey Kore 75.Yıl Kutlamaları - Fotoğraf: DW
Kuzey Kore 75.Yıl Kutlamaları - Fotoğraf: DW

Kuzey Kore’de 75.Yıl Kutlamaları icra ediliyor.

Eylül 2018’den bu yana yapılan ilk askeri geçit töreni olması nedeniyle dünya kamuoyu tarafından yakından takip edilen kutlama etkinliklerinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un konuşma gerçekleştirdi.

Orduya teşekkürle konuşmasına başlayan Kim, ülkesinin Covid-19 ile mücadeledeki başarısını da övdü.

Kuzey Kore kamu yayıncısı tarafından servis edilen görüntülerde, kutlamalara katılan Kuzey Korelilerin maske takmadığı görüntülendi.

Kuzey Kore’de 75.Yıl Kutlamaları Reuters’in raporuna  göre Kim şu ifadeleri kullandı:

“Bana olan bu muhteşem güveninize asla gerektiği gibi karşılık veremediğim için kendimden utanıyorum. Özveri ve çabalarım halkımı geçim sıkıntısından kurtarmaya yetmedi”

Ekonomik gelişimle ilgili vaatlerini yerine getirememesinin sebeplerini ise üç başlıkta sıralayan Kuzey Kore lideri, uluslararası yaptırımların doğal afetlerin ve COVID19 pandemisinin bu duruma neden olduğunu ifade etti.

“Ulusal savunma gücümüzü ve caydırıcılığımızı geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini aktaran Kim Jong Un, konuşmasında tehdit içerikli ifadeler de kullandı.

Kuzey Kore lideri, ülkesinin tehdit edilmesi durumunda ellerinde bulunan nükleer gücün tamamını seferber edeceğini belirtti.

Bununla birlikte eleştiri dozunun düştüğü de dikkatlerden kaçmadı. Kim, Washington yönetimini eleştirmedi, Güney Kore’ye zeytin dalı uzattı ve iki ülkenin salgın tehdidi sona erdiğinde ilişkileri onarabileceğini belirtti.

Kim, önceliklerinin askeri güç kullanmak olmadığını dile getirdi ancak binlerce kişinin izlediği törende yeni stratejik silahların gösterimini yapmayı da ihmal etmedi.

Törenin özeti:

Törenin tamamı:

Daha fazla haber için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*