Kuzey Kore Lideri Sıkıntıda Mı?

Kim Jong-Un
Kim Jong-Un

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un Ülke’deki ekonomik problem sebebiyle bir hayli zor durumda olduğu iddia edildi.

Kim Jong’un daha önceki ihtişamlı gösterileri geride kalırken, ülkedeki yaptırımlar, doğal afetler ve son olarak koronavirüs salgını nedeniyle turizm tesisi, hastane ve nükleer eğitim sahası prestij projeleri yarım kaldı. Ülkede tıbbi ekipman ve ilaç konusunda da sıkıntılar olduğu ifade ediliyor.

Financial Times’ın yer verdiği analize göre henüz resmi olarak tek bir vakanın bile kayıtlara geçmediği Kuzey Kore, en büyük ticaret ortağı Çin’le sıkı sınır kontrolleri nedeniyle yüzde 80’lik bir kayıp yaşadı.

Kuzey Kore Lideri tarafından konulan bitiş tarihinin üzerinden aylar geçmesine rağmen projeler bir türlü sonlandırılamadı. Kuzey Koreli yetkililerden de yeni bir tarihe ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Söz konusu projenin aylar hatta yıllarca gecikebileceği belirtiliyor.

Başkent Pyongyang’daki dev hastane projesi de gecikmelerden nasibini alan projelerden. Kim’in prestij projeleri arasında gösterilen hastane inşaatında geçtiğimiz aylarda hızlanma görülse de, son haftalarda neredeyse durma noktasına geldiği öne sürülüyor. Ülkede tıbbi ekipman ve ilaç konusunda da sıkıntılar olduğu ifade ediliyor.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*