Küresel Enflasyon Tavan Mı Yapacak?

Küresel Enflasyon Tavan Mı Yapacak?

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) Mart 2021 dönemi ekonomik analiz raporu, enflasyonun seyrini etkileyen faktörleri 3 ana grup kapsamında inceledi.

ENAGrup Mart 2021 dönemi ekonomik analiz raporunu yayımladı. Rapora göre küresel gıda fiyatlarında yaşanan artış sürüyor.

Rapora göre covid 19 pandemisinin yarattığı ekstra kırılganlığa ABD’de yeni kabul edilen 1.9 trilyon dolarlık yeni teşvik paketinin yarattığı ek enflasyon baskısı eklenecek

“Kovid-19 sağlık salgını birçok makroekonomik faktörde dengeleri değiştirdiği gibi, firma verimliliği, sektörel işsizlikte inanılmaz artışlar, istihdamda düşüşler, ücretler genel seviyesinde azalmalar başta olmak üzere çoğu mikroekonomik değerde de oynaklıklar yaratmıştır” denilen raporda gıda enflasyonuna ilişkin vurgular dikkat çekti.

  • Bu süreçte fiyatlar genel seviyesi ile beraber enflasyonda da yukarılara doğru hareketlenme başlamıştır. Bu hareketlenmede gıda fiyatlarındaki pandemi kaynaklı kaygılar önemli faktör olarak görülmektedir.
  • FAO gıda endeksi bu olguyu en iyi ortaya çıkaran istatistik olarak karşımıza geliyor. Gıda fiyatları küresel piyasalarda art arda dokuz aydır yükseliş özellikle sıvı yağ, tahıl, süt ve süt ürünleri, kırmızı et son dönemde de şekerde belirgin bir fotoğraf sunuyor bize. Artış hızlarına ve yöne baktığımızda bu hızın daha uzun bir süre küresel enflasyon üzerinde baskı yaratacağı söylenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*