Kobani Olayları Operasyonu Başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2014’te yaşanan eylemler çerçevesinde Kobani Olayları Operasyonu başlattı. Soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verildi. Ayrıca terörle mücadele ekiplerince düzenlenen operasyonla 18 şüpheli gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde PKK/KCK terör örgütü sözde yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında, Fırat Haber Ajansı ve gençlik yapılanması, kadın yapılanması vb üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yapıldığı” şeklinde konuşuldu.

Kobani Olayları Operasyonu kapsamında gözaltı kararı verilenler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) bağlantılı isimler de yer aldı. Gözaltı kararı verilen kişiler arasında HDP Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Alp Altınörs, Altan Tan, Ali Ürküt Gülfer Kaya’nın yanı sıra eski milletvekilleri Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Nazmi Gür, Sırrı Süreyya Önder, Beyza Üstün ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de bulunuyor.

Kobani Olayları Operasyonu Kapsamında HDP’li Vekillere de Gözaltı Kararı.

2014 yılında ”Kobani” sebebiyle çıkan eylemler nihayetinde pek çok gözaltı ve toplumsal olay yaşanmıştı. İlgili tarihten bu yana Halkların Demokratik Partisi eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş tutuklu durumda. Hatırlanacağı üzere, o tarihlerde HDP’li yöneticiler tarafından Twitter üzerinden ”Kobani’de yaşanan katliam girişimine karşı 7’den 70’e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya çağırıyoruz.” , ”Kobani düşerse Ankara da düşer. Kürtler de kendi kaderini tayin eder” şeklinde paylaşımlarda bulunulmuştu.

Diğer haberlere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twitter adresimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*