Kirgizistan Seçim Protestoları Sürüyor

Kırgizistan Seçim Protestoları / Fotoğraf: EPA
Kırgizistan Seçim Protestoları / Fotoğraf: EPA

Kirgizistan seçim protestoları sürüyor. İki gün önce gerçekleştirilen seçim sonuçlarının iptal edilmesini isteyen protestocular başkent Bişkek’te bulunan hükümet binasına girdi.

Bölgeden aktarılan görüntülerde, Kırgız Cumhurbaşkanlığı ofisinin ve Meclis’in olduğu binada çok sayıda protestocunun olduğu ve camlardan kağıtlar atıldığı görülüyor.

Hükümet binasına giren eylemcilerden biri, AFP’ye verdiği demeçte yaklaşık 2000 kişinin binaya zorla girdiğini ve bu sırada herhangi bir engelle karşılaşmadıklarını söyledi.

Parlamento seçimlerinde sonuçlarda hile yapıldığını ifade eden protestocular, gün boyunca çeşitli kentlerde sokaklara çıkarak eylemlerini sürdürdü.

Kırgız polisi Bişkek’in ana meydanında toplanan eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve tazyikli su kullandı.

Daha sonra yeniden organize olan eylemciler hükümet binasına girdi. Ardından, Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi binasına giren protestocular yolsuzluk sebebiyle tutuklu bulunan eski cumhurbaşkanı Atambayev’i serbest bıraktılar.

Mevcut Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov dün gece yarısına doğru yaptığı açıklamada, seçimlere giren tüm partilerin liderleriyle bir araya geleceğini belirtti.

Seçime katılan 16 partiden yalnızca 4 parti % 7’lik seçim barajını geçebildi. Uluslararası  seçim gözlemcileri ise, seçimlerde oy karşılığı para dağıtanlar olduğuna dair söylentiler bulunduğunu, seçmenlerin tehdit edildiğini ve endişe duymak için meşru gerekçeler olduğunu açıkladı.

Kırgızistan seçim protestoları sürüyor. Ülkedeki muhalefet partileri, mevcut seçim sonuçlarını tanımayacaklarını duyurdu. Muhalefet partileri, Kırgızistan Merkezi Seçim Komisyonu’nun bu sonuçları iptal etmesi gerektiğini ifade ederek, kararlı bir duruş sergileyeceklerini açıkladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Thomas Boserup seçimin genel olarak sorunsuz geçtiğini tespit ettiklerini ancak oy karşılığı para dağıtma iddiasının “ciddi bir endişe” yarattığını ve şüphe uyandırıcı olduğunu belirtti.

Hem polisten hem de protestoculardan yaralılar olduğu belirtiliyor. Yaralananlardan birinin de muhalif lider Canar Akaev. Toplamda 150’den fazla yaralı olduğu ifade ediliyor.

Seçimde %25’er oy alan partiler Birimdik ve Mekenim Kırgızistan partileri oldu.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un kardeşi Asilbek Ceenbekov’un Birimdik partisinde görev alıyor oluşu tartışmalara sebebiyet verdi.

Mekenim Kırgızistan’ın da ülkedeki güçlü Matraimov ailesiyle bağları bulunuyor. Ailenin başında bulunan Rayimbek Matraimov geçen yıl yolsuzluk karşıtı ve mafya protestoların hedefindeydi.

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*