Karabağ’da Ateşkes Sağlandı

Karabağ'da ateşkes sağlandı. Fotoğraf: AP
Karabağ'da ateşkes sağlandı. Fotoğraf: AP

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaların durdurulmasına yönelik Rusya’nın acil çağrısı üzerine Moskova’da yapılan ve saatler süren toplantıda ateşkes kararı çıktı. Karabağ’da ateşkes sağlandı.

Toplantı tam 11 saat sürdü.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısıyla Güney Kafkasya’da başlayan gerilimin sona ermesi için başlatılan girişimler ile taraflar bir araya geldi.

Putin’in çağrısı ile Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi konusunun yanı sıra bölgede ateşkesin sağlanmasına yönelik çağrıya Azerbaycan ve Ermenistan tarafı olumlu yanıt verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ev sahipliğinde Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov arasında toplantı icra edildi.

Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov toplantı kararını okudu.

Sergey Lavrov toplantının ardından tek başına kameraların karşısına geçti. Karabağ’da ateşkes sağlandı.

Lavrov, “Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları 10 Ekim gece yarısından itibaren ateşkesi kabul ettiler.  Azerbaycan Ermenistan  AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla, çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor” dedi.

Sergey Lavrov’un anlaşma metnini okumasının ardından da Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde metnin tamamı yayınlandı.

Lavrov’un aktardığı ortak açıklamada ayrıca, bölgedeki belirli ateşkes parametrelerinin ayrı ayrı kararlaştırılacağı belirtildi.

Diğer haberler için tıklayınız.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*