Kafkas 2020 Tatbikatı Görüntüleri

Kafkas 2020 Tatbikatı (TASS.com)
Kafkas 2020 Tatbikatı (TASS.com)

Rusya’nın Kafkasya bölgesinde pazartesi günü başlayan Kafkas 2020 Tatbikatı tamamlandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, tatbikata 80 bin Rus askeri katılıyor. Ayrıca Çin, Belarus, İran, Pakistan, Myanmar, Ermenistan ve Belarus’tan da 1000 asker katılıyor.

Tatbikatta 250 tank, 450’den fazla zırhlı araç, 200’den fazla topçu ile 60 savaş uçağı ve 30 savaş gemisi kullanılıyor. Kaputsin Yar, Adanak, Prodboy, Aşuluk poligonları ile Karadeniz ve Hazar Deniz sularında düzenlenen tatbikat, NATO ile olan gerginliği daha da artıracak gibi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın ifadelerine göre, Kafkas 2020 Tatbikatı seyir füzeleri ve insansız hava araçları ile mücadeleyi kapsıyor. Aynı zamanda hava indirme birliklerinin kuşatma kabiliyeti eğitimi ve hızlıca askeri mobilizasyon amaçlanıyor.

Azerbaycan, İran, Endonezya, Tacikistan, Kazakistan ve Sri Lanka tatbikata gözlemci ülkeler olarak katılıyor.

Tatbikattan yayınlanan görüntüler:

Görüntülerin devamına Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi Youtube hesabından ulaşabilirsiniz.

Ana sayfaya dönerek sitedeki diğer haber ve yorumları okumak için tıklayınız.

Rusya’nın öncülüğünde devam eden Kafkas 2020 Tatbikatı’na özellikle hem Azerbaycan’ın hem de Ermenistan’ın katılması oldukça dikkat çekici. İki ülke arasındaki gerginliğin tavan yaptığı bu dönemde, Rusya arabulucu rolünü üstleniyor. Gerçekleştirilen tatbikata Azeri ve Ermeni yetkililerin davet edilmesi de bunun net bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında bir düşmanlık istemiyor zira, iki ülkeden birinin NATO’ya yakınlaşması kendileri için bir askeri tehdit oluşturabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*