Kadir Şeker Davası

Kadir Şeker'e Hapis Cezası
Kadir Şeker'e Hapis Cezası

Kadir Şeker davası sonuçlandı. Konya’da, sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü öne sürülen Özgür Duran’ı, engel olmak isterken kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Kadir Şeker, suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle ‘kasten adam öldürme’ suçundan 12,5 yıl hapse çarptırıldı.

Karar açıklanmadan önce son savunmasını yapan Kadir Şeker ”Yardıma ihtiyacı olan bir kadının yanına gittim. Yanlarına gittiğimde konuşuyorlardı. Bir sorun olmadığını fark edince ayrılmak istedim. Arkamdan gelip, saldırdı. Boğazımı sıkıp, nefesimi kesti. Düştük. Oradan ayrılırken yaralı olduğunun farkında değildim. Hayatını kaybettiği için çok üzgünüm” dedi.

Kadir Şeker davası sonucu açıklama yapan Kadir Şeker’in ailesi ‘Oğlum can kurtarmaya çalıştı, kimseyi öldürme kastı yoktu’ derken, baba Cengiz Şeker de ‘Karar duruşması öncesi Kadir aleyhinde karalama kampanyası başlatılmıştı. Bu kararı kamu vicdanı da kabul etmez, itiraz edeceğiz’ şeklinde konuştu. Öldürülen Özgür Duran’ın ailesi ise cezanın az olduğunu savundu.

 

Kadir Şeker Hakkında Karar Çıktı

Olayın yaşandığı tarihlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşü sorulduğunda ”Şimdi orada Kadir insani, vicdani bir durum sergiledi. Bundan sonraki süreç tamamen yargı ile ilgili bir süreç. Temenni ederiz ki adil bir karara varırlar. Olay çok yeni zaman tanımak lazım. Savcı verileri topluyor, soruşturmayı sürdürüyor. Bu soruşturma neticesinde karar varılacak. Savcılık makamı kişilerin sadece aleyhine verileri toplayan verileri toplamıyor. Kişinin lehine olan ne varsa onları da toplayarak soruşturmayı tamamlayacak. Kimse Kadir suçludur diyemez. ” şeklinde konuşmuştu.

Bu olayda Kadir Şeker’in aleyhine olan en önemli durum, dövüldüğü iddia edilen Ayşe Dırla’nın verdiği ifadede herhangi bir şiddete uğramadığını söylemesi ve Kadir Şeker’in üzerinde bıçak taşıyor olmasıydı. Ne yazık ki ülkemizde şiddet olayları sıradan hale geldi, özellikle de kadına. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi bu durum vicdani bir hareketti fakat bir de ölüm yaşandı. Kadir Şeker’in babası karara itiraz edeceklerini söyledi. Dileriz yeniden bir inceleme yapılır ve en adil karar ne ise, ona varılır.

 

Twitter hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*