Joe Biden Amerika’nın Yeni Başkanı

Biden'ın Acı Dolu Yaşamı
Biden'ın Acı Dolu Yaşamı

Kavgalar, tartışmalar, şaibeler ve iftiralarla dolu bir seçim süreci sona erdi, Joe Biden rakibi Donald Trump’u geçerek ABD’nin 46.başkanı oldu. Peki Joe Biden’ın hayatı ve kariyeri nasıl ilerledi?

Asıl adı Joseph Robinette Biden Jr. İrlanda kökenli Katolik bir aileden geliyor. Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya’da dünyaya geldi. Çok genç yaşta politikaya atıldı. Henüz 30 yaşındayken Delaware Senatörü seçildi ve Amerikan tarihinin altıncı en genç senatörü oldu.

Henüz senatörlük yeminini etmeden, ailesiyle çıktığı Noel alışverişi yolcuğunda trafik kazası geçirdi ve eşiyle beraber 1 yaşındaki kızını kaybetti. 2 oğlu ise ağır yaralandı. Senatörlük yeminini oğlunun hastane odasında yaptı.

Biden, ikinci eşi Jill Tracy Jacobs ile 1977’de, kazadan yaklaşık 5 yıl sonra evlendi. Çiftin Ashley adında bir kızı oldu. Joe Biden, tam altı kez Senato’ya seçildi. 1973’ten 2009’a kadar 36 yıl Demokrat Parti’nin Delaware Senatörü olarak görev yaptı. Yaklaşık 30 yıl Dış İlişkiler Komitesi’ne yer aldı, başkanlık yaptı.

İlk Başkan Adaylığı 1988’de

Biden’ın ilk başkan adaylığı 1988 yılında oldu. Demokrat Parti içindeki adaylık yarışında, dönemin İngiltere İşçi Partisi lideri Neil Kinnock’un konuşmasından alıntı yaptığı ortaya çıkınca adaylığı hüsranla sonuçlandı ve geri çekti. Biden, 20 yıl sonra bir kez daha başkan adaylığı için yarıştı. 2008’deki o yarışta da ipi göğüsleyemedi ama Beyaz Saray biletini aldı. Dönemin Başkanı Obama olurken, Biden de yardımcılığını üstlendi. Biden, Obama’nın tercih ettiği isim değildi ancak Biden’ın tecrübesi Obama’nın acemiliğini dengeledi.

Ancak zamanla Obama ve Biden’ın arası bir hayli ısındı. Obama, Joe Biden için ABD’nin gelmiş geçmiş en iyi Başkan Yardımcısı dedi. Biden da Obama için sık sık “kardeşim” ifadesini kullandı. Obama, “Başkan olarak son günlerimde, ülkenin en yüksek onur nişanı Özgürlük Madalyası’nı takdim etmekten memnuniyet duyuyorum” diyerek Biden’a Özgürlük Madalyası verdi.

Joe Biden iki dönem yani sekiz yıl Başkan Yardımcılığı yaptı. Aslında Başkan adaylığı Demokrat Parti içinde 2013’ten beri konuşuluyordu. Ancak Biden, 2015’te yine evlat acısıyla sarsıldı. Büyük oğlu Beau Biden, 46 yaşında beyin kanserinden öldü. Biden, Beyaz Saray’dan adaylık defterini kapatarak ayrıldı.

2020 Başkan Adaylığı

Oğlunun ölümü Biden için yeni bir hedef oluşturmuştu. Ona göre acıyla baş etmenin en iyi yolu yeni bir amaç edinmekti. O da 2020 ABD Başkanlığına adaylığını koydu; Kampanyasını corona virüs salgını, sağlık hizmetleri ve ekonomi üzerine kurdu. Trump’a yönelik eleştirilerini giderek sertleştirdi. Trump, Biden’a “uykucu Joe” lakabını taksa da o Amerikan siyasetinde “Orta Sınıf Joe” olarak tanındı.

Biden ABD’nin 46.Başkanı Oldu

Seçimi kazandıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada “Amerikan halkının bana ve başkan yardımcılığına seçilen Harris’e duyduğu güvenden onur duydum. Kampanya sona erdiğine göre, öfkeyi ve sert söylemi geride bırakıp birlik olma zamanı. ABD’nin birleşme ve şifalanma zamanı. Biz Amerika Birleşik Devletleri’yiz. Eğer birlikte olursak yapamayacak bir şeyimiz olmaz” sözlerini kullandı.

 

Daha fazla haber için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizi Twitter’da da takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*