Japonya Radyoaktif Suları Denize Dökecek

Japonya radyoaktif maddeleri denize dökmeye hazırlanıyor. Fotoğraf: Birgün
Japonya radyoaktif maddeleri denize dökmeye hazırlanıyor. Fotoğraf: Birgün

Japonya radyoaktif suları denize dökecek.

Kyodo Haber Ajansı’ndan verilen bilgilere göre Japonya hükümeti, yok edilen Fukuşima nükleer santralinden radyoaktif suyu denize bırakmaya karar verdi.

Bu ay içinde resmi duyuru yapılması bekleniyor. Tokyo Electric Power Company Holdings Inc, 2011’de Fukushima Daiichi nükleer santralinin deprem ve tsunamiyle felce uğramasından bu yana bir milyon tondan fazla kirli su topladı.

Tokyo’da basın toplantısı düzenleyen Yoshiaki, “Suyu denize boşaltmak ve seyreltmek tek seçenek. Hükümetin tamamı bunu tartışacak ancak ben bu basit fikrimi önermek istiyorum” dedi.  

Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, gelen tepkiler üzerine gazetecilere yaptığı ayrı bir açıklamada, bunun Yoshiaki’nin şahsi fikri olduğunu söyledi.

Japonya hükümetine göre suyun okyanusa boşaltılması en ucuz çözüm olsa da bu yönteme de çevre örgütleri ve halk haklı olarak şiddetle karşı çıkıyor. Raporlara göre, Japonya radyoaktif suları denize dökecek.

Atık sorunu Güney Kore gibi komşu ülkelerin de gündeminde. Geçen ay Japonya’nın komşusu olan  Güney Kore sorunun nasıl çözüleceğine dair ayrıntılı bilgi talep etmişti.

Güney Kore, Japonya’nın ‘akıllı ve ihtiyatlı’ bir karar almasını umduğunu belirtmişti.

Hükümet radyoaktif suyun denize boşaltılması dahil pek çok seçeneği değerlendiriyor ancak bu konuda son kararın uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından sunulacak raporun ardından verilmesinin doğru olacağı değerlendiriliyor.

Olası işlemi gerçekleştirecek Tokyo Elektrik Gücü Şirketi’nin (Tepco) konu hakkında karar verme yetkisi bulunmuyor.

Daha fazla haber için tıklayınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*