İtalya : Mutasyonlu Virüste Maske İşe Yaramıyor

İtalya : Mutasyonlu Virüste Maske İşe Yaramıyor

Dünyada birbiri ardına ortaya çıkan koranavirüs mutasyonları, salgının gidişatı konusunda farklı fikirlerin oluşmasına da neden oluyor.

İtalya’da Covid 19 ile Mücadele Gücü’nün başındaki isim Pier Luigi Bartoletti, B 117 virüsü olarak bilinen ve virüsün İngiltere’den türeyen mutasyonlu haline karşı cerrahi maskelerin herhangi bir işe yaramadığını ileri sürdü.

Bartoletti, “FFP2 veya FFP3 tipi maskeler yeni virüs tipine karşı işe yarayabilir. Kapalı yerlerde maskeleri aşabiliyor. Daha öldürücü değil ama kesinlikle daha bulaşıcı. Gençleri de son derece etkiliyor. Kolay adapte olup hızlı hastalık yapıyor. Bu nedenle mutasyonlu varyanta karşı dikkatli olmalıyız. Tüm dünyada tedbirlerin daha da arttırılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Salgının ikinci dalgasının görüldüğü Kasım 2020’de, topyekûn kapanma yerine bölgesel tedbir stratejisini uygulamaya koyan İtalyan hükümeti, yılbaşı tatil döneminin ardından yüksek riskli kapsama aldığı ülkenin büyük kısmında virüs bulaşma katsayısının (Rt endeksi) düşmesi nedeniyle bölgelerin risk seviyesini güncelledi.

Buna göre, bugünden itibaren 21 idari bölgeden 16’sı orta riskli ‘sarı’ kategoriye geçerken, Puglia, Sardinya, Sicilya, Umbria ve Bolzano Özerk Yönetimi’nin olduğu 5 bölge ise yüksek riskli ‘turuncu kategoride’ yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*