Israil ve Lübnan Arasında Kritik Görüşme

Israil ile Lübnan arasında görüşmeler başladı Fotoğraf: Yahoo
Fotoğraf: YahooIsrail ile Lübnan arasında görüşmeler başladı Fotoğraf: Yahoo

ABD, İsrail’in komşularıyla olan ilişkilerini geliştirmesinde yardımcı olmaya devam ediyor. Israil ve Lübnan arasında kritik görüşme gerçekleşiyor. Konu iki ülke arasında kıta sahanlığı.

Aralarında diplomatik bir ilişki bulunmayan iki ülkenin temsilcileri Acta Fabula yazarı Çağatay Cebe tarafından aktarıldı.

Doğu Akdeniz’de kritik gelişmeler yaşanırken iki ülke arasındaki kıta sahanlığı görüşmeleri tesadüf olmasa gerek. Bölge ülkeleri kendilerine müttefik aramaya devam ediyor yeni enerji alanı için.

Geçtiğimiz sene de benzeri bir görüşmenin mevcudiyeti hakkında iddialar bulunuyordu ancak, gerek İran ile olan ilişkiler gerekse kendi seçmenine anti semitik söylemlerle yaklaşan liderler sebebiyle bu görüşmeler Lübnan tarafından kesin bir dille reddedilmişti.

Pompeo, görüşmeleri desteklediğini net bir şekilde ifade ederken, İran’ın konu hakkında sessiz kalıyor oluşu şüphe uyandırıcı.

Lübnan’ın ve İsrail’in görüşmeler için ortak amaçları var; ekonomik olarak iki ülkenin de durumu pek iç açıcı değil. Dolayısıyla Doğu Akdeniz’de bir araya gelmeleri artık şart.

Lübnan açıklarında bulunan doğalgazın miktarı bilinmiyor. İsrail yalnızca Lübnan ile değil Ürdün, Mısır ve Güney Kıbrıs ile de yakın ilişkiler yürütüyor.

Israil ve Lübnan Arasında Kritik Görüşme Reuters’e göre olumlu bir havada geçiyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*